Środowisko

Szczyt Klimatyczny w Katowicach łączy Polskę, Francję i Niemcy

Henryk Kowalczyk, minister środowiska oraz Paweł Sałek wicemister środowiska podczas Rady ENVI o #COP24

Henryk Kowalczyk, minister środowiska oraz Paweł Sałek, wówczas wicemister środowiska podczas Rady ENVI o #COP24

W Brukseli odbyła się Rada Unii Europejskiej, poświęcona tegorocznej Konwencji Klimatycznej ONZ w Katowicach. Polska chce, aby podczas grudniowego szczytu rozpoczęto wdrażanie w życie porozumienia paryskiego. Rada wyraziła poparcie dla wysiłków Polski, a słowa wsparcia płynęły m.in. z Francji i Niemiec.

W stolicy transformacji o wdrożeniu porozumienia klimatycznego

Minister Środowiska, Henryk Kowalczyk powiedział podczas swojego wystąpienia, że Polska organizowała szczyty już dwukrotnie. – Konwencja, będzie miała fundamentalne znaczenie, aby wdrażać w życie porozumienie paryskie dzięki przyjęciu pakietu przepisów wykonawczych do ramowego porozumienia paryskiego przyjętego podczas COP21. Ustalono wówczas wspólny cel przyszłej polityki klimatycznej a w Katowicach jako stolicy polskiej transformacji uzgodnimy jak te cele osiągać. Nie możemy pominąć żadnego z obszarów tematycznych, tak aby wynik COP 24 jak najwierniej odzwierciedlał osiągnięty w Paryżu kompromis. Liczymy na aktywne wsparcie ze wszystkich stron – podkreślił Kowalczyk.

Minister dodał też, że ważnym elementem konferencji będzie dialog Talanoa (poszukiwanie kompromisu ze zrozumieniem każdej ze stron), który jest fundamentem do osiągnięcia celu temperaturowego. – Polska przywiązuje wagę do długoterminowego celu porozumienia, jakim jest osiągnięcie równowagi między emisjami gazów cieplarnianych i ich pochłanianiem przez biosystemy. Polska dostrzega znaczenie udzielania wsparcia na rzecz krajów rozwijających się w działaniach na rzecz zapobiegania zmianom klimatu i dostosowania się do nich. Takie wsparcie obejmie nie tylko przepływy środków finansowych, ale i budowanie potencjału i transfer technologii – powiedział.

Zaznaczył, że Polska jest jednym z wiodących krajów globalnej polityki klimatycznej. – Podkreśleniem tej tezy jest aktywna redukcja emisji gazów cieplarnianych o blisko 30 proc. w porównaniu do bazowego roku 1988 – zauważył. Dodał też, że stało się tak, mimo że zobowiązania z protokołu w Kioto wynosiły 6 proc.

– COP 24 będzie dobrą okazją do wymiany doświadczeń dotyczącej transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej, aby pomóc w szybszym zbudowaniu w krajach rozwijających się instytucji wspierających rozwój polityk zrównoważonego rozwoju. Dodał, że polska dyplomacja prowadzi intensywne działania na rzecz wdrożenia poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto.- Ustawą kończymy w tym tygodniu proces legislacji w parlamencie, a po podpisaniu jej  przez prezydenta zostanie ona wcielona w życie.

W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów środowiska UE

Wprowadzenie mierzalności ograniczenia emisji

Komisarz UE ds.Działań w dziedzinie  klimatu i energii, Miguel Arias Canete wyraził zadowolenie, że COP24 odbędzie się w Europie. Jego zdaniem kraje członkowskie powinny przyczynić się do osiągnięcia sukcesu tego przedsięwzięcia. – Ważny jest solidny postęp wdrożenia umowy paryskiej. Po pierwsze zasady zarządzania umowy paryskiej, a następnie działanie w duchu dialogu Talanoa. Zasady z Paryża to skupienie się na uzgodnieniach wiarygodnych zasad transparentności i rozliczenia oraz monitorowanie krajowych poziomów emisji i wywiązanie się z zobowiązań – powiedział. Dodał też, że Unia Europejska oraz kraje partnerskie muszą zarządzać rozbieżnym stanowiskiem wielu państw oraz problemem finansowania działań ograniczającymi skutki zmian klimatycznych. – W Katowicach powinniśmy ustanowić zasady „landing grounds”, do jakiego stopnia jesteśmy w stanie iść na kompromis. Bardzo ważne będą także kamienie milowe porozumienia paryskiego – dodał.

– To jest pierwsza szansa od czasu porozumienia paryskiego. Mamy cel dotyczący temperatury, zgodnie z analizą naukowców. To powinno dać pozytywny efekt i budować zaufanie.                Teraz należałoby przygotować naszych partnerów, zwłaszcza w G20, aby zaproponowały działanie na rzecz wdrożenia wkładów na poziomie krajowym. Jako część procesu Talonoa, UE ma zdecydowaną narrację – powiedział. Jako przykład podał przygotowania do pierwszego przedłożenia technicznego do 2 kwietnia. – Planujemy przedstawić działania na poziomie krajowym, chcemy również wprowadzić przepisy, aby wywiązać się z celu ograniczenia 30 proc. emisji oraz możliwość przejścia do niskowęglowej gospodarki – zaznaczył Komisarz. Dodał też, że Komisja przygotowuje dwa wydarzenia: międzyinstytucjonalny dialog Talanoa, a więc spotkanie 14 czerwca wysokiego szczebla interesariuszy oraz okrągły stół wysokiego szczebla w październiku.

Wsparcie Francji i Niemiec

Zdaniem Brune Poirson, francuskiej sekretarz stanu w Ministerstwie Przemiany Ekologicznej i Solidarnej, COP24 to bardzo ważny etap wdrożenia umowy paryskiej. – Dziękuję Polsce za przyjęcie tej wielkiej odpowiedzialności bycia gospodarzem. CO24 przyczyni się do naszego sukcesu, ale i sukcesu społeczeństwa obywatelskiego. A Polska może uważać poparcie Francji za oczywiste. Wdrożenie umowy paryskiej, dialog Talanoa oraz wsparcie finansowe dla partnerów – wyważenie tych trzech elementów jest bardzo ważne. Jeden nie odbędzie się bez drugiego. Naszym zadaniem jest wspieranie polskiej prezydencji – powiedziała. Dodała też, że ważne są dwa działania: legislacyjne w zakresie energii klimatu oraz aktualizacja harmonogramu do 2050 roku. – Mamy nadzieję, że będzie to ambitne spotkanie – zakończyła.

Jak przypomniał Sekretarz stanu w niemieckim Ministerstwie Środowiska, Jochen Flasbarth  Polska już czterokrotnie przewodniczyła Konwencjom, trzy raz w Polsce, a raz w Niemczech podczas szczytu w Bonn, więc współpracę z Polską znamy znakomicie. Niemcy na pewno będą wspierać wysiłki Polski. – Europa zawsze była gościnna, poszukująca porozumienia i myślę, że tak samo będzie w Katowicach – zakończył Niemiec.


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X