AlertEnergetykaOZE

Polska porozmawia z Duńczykami o farmach wiatrowych na Bałtyku

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

W dniach 12 i 13 września minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau weźmie udział w konsultacjach dwustronnych ze swoim duńskim odpowiednikiem. Rozmowy będą dotyczyły m.in. dalszej współpracy przy rozwoju odnawialnych źródeł energii i budowie farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

W dniach 12 i 13 września szef polskiej dyplomacji weźmie udział w konsultacjach dwustronnych z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Danii. Ministrowie będą omawiali kwestie z obszaru współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa, sytuację na Ukrainie, a także stosunki dwustronne, w tym współpracę energetyczną i problematykę zielonej transformacji – podaje ministerstwo spraw zagranicznych.

Oba kraje współpracują w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie oraz uczestniczą we wzmocnionej wysuniętej obecności na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Resort zaznacza, że istotnym tematem rozmów będzie kwestia wojny na Ukrainie oraz jej konsekwencje dla europejskiej architektury bezpieczeństwa, w tym w regionie Morza Bałtyckiego.

Ministrowie będą rozmawiali o możliwościach dalszego rozwoju współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii, w kontekście trwającej współpracy polskich i duńskich firm w rozwoju farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Spotkanie poprzedza uroczystą inaugurację polsko-duńsko-norweskiego projektu gazociągu Baltic Pipe, która została zaplanowana na 27 września 2022 roku.

Ministerstwo spraw zagranicznych/Jędrzej Stachura

Baltic Power podpisała umowy na wykonanie prac przy offshore


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X