Koniec sporu terytorialnego Polska-Dania to dobra wiadomość dla Baltic Pipe

2 listopada 2018, 09:15 Alert
Instytut Morski w Gdańsku przeprowadził głębokie odwierty geotechnicznie na wodach Morza Bałtyckiego w okolicy Niechorza. Fot BalticPipe
Fot. Baltic Pipe

Polska i Dania osiągnęły porozumienie o przebiegu granicy morskiej na Morzu Bałtyckim. To dobra wiadomość dla budowy gazociągu Baltic Pipe.

Koniec sporu terytorialnego Polska-Dania

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Polska i Dania uzgodniły przebieg morskiej granicy, która, po wejściu stosownej umowy w życie, podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne obydwu państw w części Morza Bałtyckiego znajdującej się na południe od Bornholmu. Chodzi o obszar o powierzchni ok. 3,6 tys. km kw. Była to ostatnia nierozgraniczona strefa wokół Bornholmu.

Szef duńskiej dyplomacji Anders Samuelsen powiedział, że podpisane porozumienie jest historycznym krokiem w kierunku zwiększenia przejrzystości w regionie, z korzyścią dla obydwu stron. Z kolei zdaniem polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza podpisany dokument przyczyni się wzmocnienia stosunków oraz współpracy między Polską i Danią, a także do zapewnienia przejrzystości prawnej w regionie Morza Bałtyckiego.

Baltic Pipe

Rozstrzygnięcie trwającego od ponad 40 lat sporu do dobra wiadomość dla projektu budowy gazociągu Baltic Pipe. Przez wspomniany obszar wokół Bornholmu może przebiegać trasa magistrali. Porozumienie podpisane przez szefów dyplomacji Polski i Danii musi zostać zaakceptowane w ramach wewnętrznych procedur obydwu państw. Zgodnie z planem do końca roku ma zostać wydana ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie budowy Baltic Pipe, którym od 2022 roku do Polski ma z szelfu norweskiego trafiać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego. Realizacja projektu pozwoli Polakom zwiększyć dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i zmniejszyć zależności od dostaw z Rosji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Piotr Stępiński

Jakóbik: Spór terytorialny z Danią nie zaszkodzi Baltic Pipe