Polska stawia na elektromobilność podczas Global e-Mobility Forum

21 listopada 2019, 10:00 Energetyka
global
Minister klimatu Michał Kurtyka podczas Global e-Mobility Forum / fot. Bartłomiej Sawicki, BiznesAlert.pl

Od trzech lat wspieramy rozwój rynku elektromobilności poprzez rozwój rynku i systemy regulacji oraz wsparcia. Ustawa o elektromobilności była pierwszym tego typu prawem w Europie – powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki podczas sesji inauguracyjnej Global e-Mobility Forum.

Polska tworzy ramy elektromobilności

Polska ma bardzo duży potencjał rozwoju elektromobilności. Jest trzecia pod względem zatrudnienia, jest również największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych. Liczba autobusów elektrycznych wzrosła 17 razy, liczba produkowanych pojazdów 12 razy, a stacji ładowania jest pięć razy więcej.

Szef rządu powiedział, że polski przemysł motoryzacyjny daje silne podstawy do rozwoju elektromobilności. -Jestem przekonany, że wsparcie dla rynku elektromobilności przyspieszy transformację sektora transportowego w stronę zeroemisyjnego. Przez ostatnie 3 lata wspieraliśmy rozwój rynku ze strony popytu, podaży, jak i regulacji. Wprowadziliśmy odpowiednie zachęty finansowe. Rozwój elektromobilności to pierwszy taki projekt w Polsce – podkreślił Morawiecki.

Podkreślił, że polska droga dochodzenia do niskoemisyjnego transportu prowadzi poprzez niskoemisyjny transport, jak elektromobilność. – To, na co stawiamy, to elektromobilność i fotowoltaika – zakończył.

Polska buduje elektromobilność od e-busów

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że zdecydowaliśmy się podpisać deklarację dotyczącą rozwoju elektromobilności z krajami, które wspólnie reprezentują połowę ludności na świecie. – Moją rolą, jako ministra klimatu, jest nakierowanie polskiego transportu zeroemisyjnego – powiedział. Podkreślił, że w Polsce mamy już sześćset wolnych i czterysta szybkich stacji ładowania, na polskich drogach jeździ już około dwieście autobusów elektrycznych, a czterysta jest w trakcie produkcji i zamówień – Polska jest także liderem w Europie w produkcji pojazdów elektrycznych. W Polsce produkuje się ok. 40 procent baterii litowo–jonowych jakie powstaje w Europie – wskazał.

– Tylko w tym roku liczba pojazdów na świecie wzrośnie o trzy miliony. Czas oczekiwania skrócił się z 16 do 4-5 miesięcy.Podkreślił, że kierując transport na niskoemisyjny i zeroemisyjny, jak elektromobilności, można ograniczyć emisji CO2 nawet o 50 procent.

Minister Kurtyka dodał, że polska gospodarka  lideruje w produkcji autobusów. Dynamicznie rośnie także ich liczba na polskich ulicach. -w 24 polskich miastach po ulicach jeżdżą autobusy napędzane energią elektryczną lub paliwem alternatywnym, a kolejne kilkaset jest w drodze. Oznacza 11-krotny wzrost liczy e-autobusów w stosunku do 2016 r. – powiedział Kurtyka.

Zdaniem Kurtyki, elektromobilność to szansa na skok gospodarczy w powiązanych z nią sektorach. -Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze, ale to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy i to w wielu sektorach. Polska ma duży potencjał jeśli chodzi o budowę i rozwój elektronicznych pojazdów, jak i infrastruktury – powiedział.

Wymienił, że w skali globalnej do 2025 roku będzie do wyboru mieli do wyboru 300 modeli elektrycznych samochodów, a cała branża związana z produkcją e-samochodów zostanie dofinansowana setkami miliardów euro. – Już dziś polski eksport autobusów na prąd jest wart ponad 50 mln euro, co czyni Polskę liderem w UE – powiedział.

Bartłomiej Sawicki