Kolejny krok zbliża Polskę ku atomowi z USA na Pomorzu

22 sierpnia 2023, 12:30 Alert

Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zdecyduje wojewoda pomorski, bo lokalizacja znajduje się na terenie pomorskiej gminy Choczewo.

Polska elektrownia jądrowa w wizualizacji. Grafika Polskie Elektrownie Jądrowe.
Polska elektrownia jądrowa w wizualizacji. Grafika Polskie Elektrownie Jądrowe.

PEJ, operator projektu, tłumaczy, że decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji  pierwszej w Polsce elektrowni jądrowe o mocy elektrycznej do 3 750 MWe, na obszarze gminy Choczewo, zostanie wydana na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 2011 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. – Zapewni ona spółce PEJ prawo do terenu niezbędnego dla budowy inwestycji zarówno na lądzie, jak i na morzu. Określi również nieruchomości, które zostaną objęte inwestycją, a także sprecyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie, przeciwpożarowe – czytamy w komunikacie.

– Złożony dziś wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji stanowi kluczowy kamień milowy w działaniach spółki Polskie Elektrownie Jądrowe w ramach uzyskania wszystkich zgód administracyjnych potrzebnych do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Polski Rząd odpowiedzialnie przebudowuje swój miks i system energetyczny, wzmacniając przy tym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Konsekwentna realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając jednocześnie Polakom bezemisyjną, bezpieczną i stabilną energię – powiedziała minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Polska chce mieć 6-9 GW energetyki jądrowej z pierwszym reaktorem w 2033 roku w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w technologii AP1000 od amerykańskiego Westinghouse. To przedsięwzięcie realizowane przez tę spółkę i Bechtel z USA we współpracy z PEJ. Czeka jeszcze na decyzję środowiskową zapowiadaną na jesień 2023 roku oraz umowę projektową, która miała być na przełomie 2023 roku.

Polskie Elektrownie Jądrowe / Wojciech Jakóbik

Roszada atomowa na Święto Wojska Polskiego. Były pełnomocnik będzie budował atom na Pomorzu