Neutralność klimatyczna netto oznacza, że konsument powinien korzystać z takich usług, które nie generują emisji. Problem jest taki, że dziś nie ma możliwości przestawienia się szybko z produktów, które konsumujemy, a które powodują konsensus, na zupełnie zeroemisyjne. Do tego potrzebny jest czas – powiedział Adam Czyżywski, główny ekonomista Orlenu podczas konferencji Togetair.
– Orlen musi już dziś myśleć, na czym będzie zarabiać w momencie, kiedy rzeczywiście dojdzie do ograniczenia konsumpcji np. paliw kopalnych w transporcie. Badamy megatrendy, analizujemy sytuację w świecie. Jako jedni z pierwszych w regionie ogłosiliśmy dążenie do neutralności klimatycznej. Nie ma już drogi powrotu z tej ścieżki. – powiedział Czyżewski.
Czyżewski odniósł się również do pytania o role gazu ziemnego w strategii Orlenu: – Dla Orlenu gaz jest ważny elementem. Weszliśmy w to paliwo wiele lat temu, budując pierwszy blok gazowo parowy w Polsce. Trudno jest przejść z energetyki węglowej w energetykę opartą jedynie na OZE. Gaz ziemny bez wątpienia będzie paliwem przejściowym, wspierając rozwój energetyki odnawialnej. Gaz jest mniej emisyjny, można budować instalacje kogeneracyjne, do instalacji gazowych można wtłaczać poprzez mieszanie z wodorem, pracujemy nad koncepcją CCS, czyli wyłapywania dwutlenku węgla. Z wodoru i dwutlenku węgla można wytwarzać paliwa syntetyczne. Gaz jest ważnym paliwem zwłaszcza w warunkach Polskich – mówił główny analityk PKN Orlen.
Opracował Mariusz Marszałkowski