Poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce wynosi już 85 procent

27 lipca 2023, 10:25 Alert

Podziemny magazyn gazu w podkarpackiej Brzeźnicy osiągnął maksymalną pojemność – poinformowała w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce wynosi już 85 procent – dodała.

Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

– BUM! Pierwszy magazyn gazu ziemnego pełny w 100 proc. Podziemny magazyn gazu w podkarpackiej Brzeźnicy osiągnął maksymalną pojemność. Poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce już teraz wynosi 85 proc. i są zatłaczane z pełną mocą. Dzięki Baltic Pipe i Terminalowi LNG jesteśmy bezpieczni – napisała w czwartek na Twitterze sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz-Systemu i Energinetu. Właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku jest Gaz-System. Budowa Baltic Pipe ukończono w 2022 roku.

Terminal LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego eksploatowany jest od 2016 roku, w ubiegłym roku do gazoportu przypłynęło 58 metanowców. W 2023 roku planowane jest obsłużenie ponad 60 statków. Trwa również drugi etap rozbudowy terminalu, którego zakończenie przewidziane jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Sikora: USA i Katar największymi dostawcami LNG do Polski (ANALIZA)