Metanol zazieleni transport morski. Maersk i Evergreen to pionierzy

27 lipca 2023, 11:10 Alert

Transport morski jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń, odpowiadając za ponad 18 procent światowej emisji gazów cieplarnianych. Jednak światowi przewoźnicy – Maersk i Evergreen – „zazieleniają” swoją flotę kontenerowców z pomocą metanolu.

Maersk cargo ship
Emma Maersk ship

10 lipca duński przewoźnik Maersk odebrał pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany paliwem alternatywnym.  Statek został zbudowany w koreańskiej stoczni Hyundai Mipo Dockyard i Hyundai Heavy Industries. 11 lipca kontenerowiec rozpoczął swój dziewiczy rejs o długości 21 500 km z Ulsan w Korei Południowej do Kopenhagi w Danii.

Co ważne, kontenerowiec jest wyposażony w nowe silniki i wykorzystujące metanol jako paliwo, ponieważ firma przygotowuje się do przyjęcia floty nowych, dużych statków oceanicznych z możliwością zasilania nowym rodzajem paliwa od 2024 roku. Kolejne 18 dużych statków oceanicznych o pojemności 16-17 tys. TEU mają zostać dostarczone w 2024 i 2025 roku.

– Wprowadzenie tego kontenerowca jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji naszego zobowiązania do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i oznacza początek nowej ery w żegludze, w której wspólnie możemy zminimalizować emisje gazów cieplarnianych i stworzyć bardziej ekologiczną przyszłość – wskazuje w oświadczeniu duński przewoźnik.

Interesujące jest, że zielona rewolucja w transporcie oceanicznym już się rozpoczęła, a za trendem będą podążać inne firmy transportowe.

12 lipca tajwański przewoźnik, Evergreen ogłosił ogromny kontrakt o wartości 5 miliardów dolarów na 24 kontenerowce napędzane metanolem.

Kontenerowce dla tajwańskiego przewoźnika zostaną wybudowane w koreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries oraz japońskiej stoczni Nihon Shipyard. Według Evergreen nowa flota zostanie dostarczona w latach 2026-2027.

Szał zamówień jest ogromnym wotum zaufania dla metanolu jako przyszłościowego paliwa dla przemysłu stoczniowego w czasie, gdy zamówienia w tym sektorze przekroczyły już 100 statków wyposażonych w silniki napędzane nowym rodzajem paliwa.

„Odmłodzenie” oraz „zazielenienie” floty kontenerowców i dalszych inwestycji jest koniczne, gdyż długodystansowy transport morski jest jednym z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych na świecie.

Maersk / Evergreen / Jacek Perzyński

Kuffel: Polityka klimatyczna wypływa na szerokie wody (ANALIZA)