AlertWszystko

Polska i Francja zacieśnia współpracę przy rozwijaniu technologii jądrowych

(NCBJ)

W czwartek, 12 marca br, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została podpisana umowa pomiędzy francuskim ośrodkiem badawczym CEA i polskimi instytutami naukowymi NCBJ, ICHTJ, CLOR. Wspólne działania w zakresie rozwijania technologii jądrowych pozwolą na efektywniejszą realizację międzynarodowych projektów, skuteczniejsze pozyskiwanie środków z funduszy Unii Europejskiej jak również rozwijanie kompetencji w poszczególnych krajach.

Podczas wizyty w Polsce Premiera Francji Manuela Vallsa, 12 marca br w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,  została podpisana umowa pomiędzy największym francuskim ośrodkiem badawczym Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA) a polskimi instytutami naukowymi: Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej (ICHTJ) i Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR). Porozumienie ma na celu rozwijanie technologii jądrowych w Europie, szczególnie w kontekście oceny bezpieczeństwa instalacji jądrowych, badania materiałów na potrzeby obecnych reaktorów jak i źródeł przyszłości oraz pozyskiwania izotopów niezbędnych dla przemysłu i medycyny. Współpraca zakłada określenie kierunków rozwoju badań naukowych, podnoszenie kompetencji kadr a także wymianę informacji na polu pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Planuje się również wspólne powołanie Center of Excellence (Centrum Doskonałości) w oparciu o kompetencje naukowe i infrastrukturę badawczą w obu krajach.

Dzięki współpracy Polska uzyskuje dostęp do międzynarodowego know-how w zakresie budowy i eksploatacji dużych obiektów jądrowych m.in. możliwość wymiany informacji, uczestnictwo w stażach naukowych czy międzynarodowych projektach badawczych. Polskie instytuty, w oparciu o francuskie doświadczenia, planują zacieśnić współprace i stać się bardziej konkurencyjnymi zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej. Takie działanie powinno przyczynić się do lepszego przygotowania kadr na potrzeby Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, w tym dla dozoru jądrowego czy operatora elektrowni jądrowej a na arenie międzynarodowej do skuteczniejszego pozyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej oraz większego udziału w projektach o zasięgu globalnym.

Dla francuskiego CEA Polska jawi się jako atrakcyjny, sprawdzony partner przy realizowaniu projektów naukowych. Planowana jest kontynuacja wspólnych eksperymentów z wykorzystaniem reaktora MARIA, których wyniki będą wykorzystywane w budowie Jules Horowitz Reactor w Cadarache. Reaktor ten, podobnie jak MARIA, służyć będzie badaniom materiałów do obecnych i przyszłych generacji reaktorów energetycznych, zapewni też produkcję izotopów na potrzeby światowej medycyny nuklearnej.

Umowę podpisali kierujący organizacjami: Daniel Verwaerde (CEA), Grzegorz Wrochna (NCBJ), Andrzej Chmielewski (ICHTJ) i Paweł Krajewski (CLOR). Swoistym dopełnieniem niniejszego porozumienia jest umowa pomiędzy EDF a NCBJ zawarta podczas polsko-francuskiego spotkania gospodarczego odbywającego się w tym samym dniu. Na jej podstawie instytut ze Świerku włącza się w międzynarodowe prace dotyczące określenia wpływu promieniowania jonizującego na starzenie się materiałów, a więc jednego z kluczowych elementów mających znaczenie dla bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowych. Po oficjalnych uroczystościach uczestnicy delegacji CEA zwiedzali ośrodek w Świerku.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X