Polska i USA rozmawiają o bezpieczeństwie energetycznym oraz TTIP

14 października 2015, 07:44 Energetyka

Współpraca handlowa i inwestycyjna pomiędzy Polską a USA, bezpieczeństwo energetyczne oraz negocjacje ws. TTIP to najważniejsze tematy rozmowy wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z nowym Ambasadorem USA w Polsce Paulem Jonesem. Rozmowa odbyła się 13 października 2015 r. w MG.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. – USA są 12. rynkiem eksportowym Polski oraz 8. na wśród importowych – podkreślił. Jak dodał wicepremier, nastąpił dynamiczny wzrost wymiany handlowej Polski z USA. Po siedmiu miesiącach 2015 r. zwiększył się on aż o 14,8 proc. w stosunku do 2014 , do kwoty ok. 2,4 mld euro.

Wicepremier Piechociński i ambasador Jones odnieśli się także do kwestii negocjowanego pomiędzy UE a USA porozumienia o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji. – Dążenie do zawarcia TTIP, jest nie tylko odpowiedzią na wzrost pozycji w gospodarce i handlu światowym tzw. gospodarek wschodzących i próbą szukania nowych źródeł wzrostu gospodarczego – podkreślił wicepremier Piechociński.

Paul W. Jones został zatwierdzony przez amerykański Senat na stanowisko ambasadora USA w Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2015 r., a 11 września 2015 r. zaprzysiężony przez sekretarza stanu Johna Kerry’ego. 7 października 2015 r. złożył listy uwierzytelniające.