Promocja polskiej kreatywności, rozwój innowacji startupów, a także współpraca energetyczna – to sektory, które będzie promować Polska Izba Handlowa otwarta w Waszyngtonie. O inicjatywie mówiła na konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emiliewicz.
Powstała Polska Izba Handlowa w USA
Podczas konferencji prasowej poinformowano o otwarciu Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emiliewicz powiedziała, że uruchomienie Izby pozwoli uczyć się od najlepszych, w budowaniu wizerunku Polski za granicą. Podkreśliła, że premier Mateusz Morawiecki zobowiązał ministerstwo przedsiębiorczości i technologii do tego, aby ten rok był okresem promocji Polski za granicą. Dodała, że obroty handlowe z USA były w zeszłym roku rekordowe i sięgnęły 13 mld dolarów, czyli większe o 22 procent niż w 2016 roku. W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje około 60 firm polskich.
Pierwszym członkiem Izby został bank PKO BP. Jedną z pierwszych decyzji banku jest wsparcie grupy nastolatków z Polski, którzy w swojej grupie wiekowej wygrali polską edycję Olimpiady Kreatywności i jadą na finał do amerykańskiego Knoxville – PKP BP jest pierwszym członkiem tej Izby. Chciałbym aby towarem eksportowym była polska kreatywność – powiedział prezes banku Zbigniew Jagiełło.
Przed konferencją Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, jak podała Polska Agencja Prasowa, w KPRM odbyła się wspólna konferencja prasowa szefa polskiego rządu i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Paula W. Jonesa. W trakcie konferencji poinformowano o utworzeniu Polskiej Izby Handlowej w USA. – Wchodzimy w kolejną fazę pogłębionych relacji polsko-amerykańskich; utworzenie izby polsko-amerykańskiej jest takim właśnie następnym kamieniem milowym na drodze do budowy mocnej obecności naszego biznesu w USA – stwierdził cytowany przez Polską Agencję Prasową premier Mateusz Morawiecki.
Izba ułatwi kontakty w energetyce
Według minister Emilewicz nowa izba wesprze rozwój współpracy z USA w energetyce. Przypomniała, że PGNiG ją rozwinęła podpisując kontrakty na dostawy LNG. – Mamy nadzieje, że dzięki naszej inicjatywie ta współpraca będzie jeszcze wzmocniona – podkreśliła. Jej zdaniem dobrym przykładem współdziałania jest funkcjonowanie American Chamber of Commerce w Polsce, która jako reprezentacja „z powodzeniem dba o interesy amerykańskich firm obecnych w Polsce i tego, który chce wejść na polski rynek”. – Chcemy uczyć się od najlepszych zarówno w relacjach z administracją, ale i w relacjach B2B. Izba będzie tę drogę ułatwiać. Wiemy, że przedsiębiorcy, nie tylko Ci najwięksi, ale także ze średniej półki bardzo często nie zaspakajają się 38 mln rynkiem lokalnym. Aktywność tego typu izb, ma wyciągnąć naszych przedsiębiorców poza granice Polski wyjaśniła minister.
Kalifornia bliżej Polski
Pytana czy nowo powstała Izba pozwoli na skopiowanie amerykańskiej „Doliny Krzemowej’ w Polsce, minister Emilewicz podkreśliła, że każdy kraj ma swój model rozwoju. – Mam nadzieje, że stworzymy naszą własną dolinę innowacji, która będzie oparta na trochę innym modelu niż Dolina Krzemowa w USA. Ma ona swoje uwarunkowania geograficzne i jest powiązana z konkretnym uniwersytetem. W Polsce mamy inny model rozwoju. Mamy kilka wysp innowacji skupionych wokół najlepszych ośrodków akademickich. Mam nadzieje, że dzięki instrumentom ulokowanym w Polskim Funduszu Rozwoju oraz dzięki talentom przedsiębiorców i absolwentów, którzy zakładają startupy, przyciągniemy fundusze do Polski. Dzięki temu, ten „bilet” do USA będzie już dwustronny. To nie będzie już tylko marzenie o Kalifornii, ale i Kalifornia zacznie chętniej patrzeć na to, co dzieje się w Polsce na rynku innowacji – zakończyła.
BiznesAlert.pl/ Polska Agencja Prasowa