Autor

Premier Japonii z wizytą w Polsce. Kishida spotał się z Morawieckim

12 lipca 2023, 06:00 Alert

Mimo że, Polskę i Japonię dzielą tysiące kilometrów, to oba kraje w ostatnich latach zacieśniły współpracę gospodarczą i inwestycyjną, a kwestie bezpieczeństwa w relacjach dwustronnych odrywają coraz większą rolę.

Polsko-japońskie seminarium poświęcone czystym technologiom węglowym. Fot. BiznesAlert
Fot. BiznesAlert

11 lipca premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z japońskim premierem Fumio Kishidą. Rozmowy polityków dotyczyły kwestii dwustronnych pomiędzy Polską a Japonią. Ważnym tematem były inwestycje japońskie w Polsce oraz rozwój współpracy w zakresie nowoczesnych technologii. Omówiono również kwestie związane z bezpieczeństwem i pomocą humanitarną.

– Współpraca polsko-japońska oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa znajdą się wśród tematów wtorkowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefem japońskiego rządu Fumio Kishidą – mówi rzecznik rządu Piotr Müller.

W ostatnim czasie, wiele globalnych firm zdecydowało się na znaczące inwestycje w Polsce. Nowe zakłady produkcyjne, nowe biura i centra regionalne – wiele z nich związanych z najnowocześniejszymi technologiami. Podczas polsko-japońskich rozmów w Warszawie, premier Mateusz Morawiecki omówił rozwój dalszej współpracy między Polską a Japonią w sektorze zaawansowanych technologii. Japonia jest jednym z krajów, które rozwijają najwięcej innowacji w wielu branżach.

Poruszono także kwestie dalszych inwestycji bezpośrednich w naszym kraju. Już w zeszłym roku, japońska firma Daikin zdecydowała się na budowę swojej fabryki pod Łodzią – taka inwestycja to nowe miejsca pracy i dalszy rozwój polskiej gospodarki. Rozmawiamy, aby tworzyć dalsze możliwości inwestycyjne dla japońskich firm w Polsce.

Co ważne, Premier Japonii odwiedzi Polskę w drodze na szczyt NATO, który rozpoczyna się we wtorek w Wilnie.

Spotkanie premierów Polski i Japonii było także okazją do omówienia tematów związanych z bezpieczeństwem. Polska jest jednym z kluczowych krajów w architekturze bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, Polska podjęła się wielkiej pomocy humanitarnej. Rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Fumio Kishidą dotyczyła tych kwestii – również w kontekście szczytu NATO w Wilnie, który aktualnie trwa.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Jacek Perzyński

https://biznesalert.pl/japonia-polska-wodor-wegiel-energetyka-wspolpraca/