Minister klimatu zapewnia o gotowości na ewentualny brak gazu z rewersu Jamału na granicy Niemiec

12 maja 2022, 18:15 Alert

Nasze strategie zakładają ewentualny brak gazu ze strony Niemiec – przekazała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazprom poinformował, że w efekcie wprowadzonych przez Rosję sankcji nie może więcej używać gazociągu jamalskiego do przesyłu gazu na zachód.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Fot. Mariusz Marszałkowski
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Fot. Mariusz Marszałkowski

Szefowa resortu klimatu, była pytana w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z dyrektorem Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatihem Birolem o komentarz do informacji Gazpromu, że nie będzie używać gazociągu jamalskiego do tranzytu gazu na zachód. W środę rosyjski rząd obłożył sankcjami europejskie spółki Gazpromu, w tym EuRoPol Gaz, w którym Gazprom ma 48 procent udziałów. Moskwa była dopytywana, czy w związku z decyzją Rosjan będziemy mogli korzystać z rewersu na gazociągu jamalskim po to, by zaopatrywać się w gaz z Niemiec.

– Wczoraj w pakiecie wieczornym sankcji znalazł się zarówno EuRoPol Gaz jak i spółki niemieckie współpracujące z Gazpromem, co może oznaczać jakieś dla strony niemieckiej. Ten gaz, który my mamy przez połączenie z Niemcami – to jest nie tylko gaz rosyjski, ale gaz z rynku – to są różne molekuły, które do nas płyną, nie tylko molekuły rosyjskie. Na wariant bez tego połączenia z Niemcami w naszych strategiach zarządzania też jesteśmy przygotowani – powiedziała minister Anna Moskwa.

Szefowa MKiŚ dodała, że magazyny gazu w Polsce są wypełnione w 85 procent. Do końca roku zabezpieczone są też dostawy LNG, w tym roku ma być uruchomiony również gazociąg Baltic Pipe. – Również w tym scenariuszu będziemy funkcjonować – zaznaczyła.

Niedawno pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski informował, że za pomocą rewersu fizycznego na gazociągu jamalskim można do Polski dostarczyć 5,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Według Reutersa Gazprom poinformował, że ogłoszony w środę przez władze Rosji zakaz transakcji z określonymi podmiotami oznacza dla koncernu zakaz używania gazociągu jamalskiego do przesyłu gazu przez Polskę. Właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego jest spółka EuRoPol Gaz, która znalazła się na liście sankcyjnej. Tranzyt gazu na Zachód gazociągiem jamalskim znacząco spadł od października 2021 roku. Od grudnia 2021 roku gaz od Gazpromu do Niemiec praktycznie tą trasą nie płynął. Przepływ gazu Jamałem ustał wraz ze wstrzymaniem przez rosyjski koncern dostaw do Polski 27 kwietnia.

W środę rosyjski rząd obłożył sankcjami europejskie spółki Gazpromu, w tym EuRoPol Gaz, w którym Gazprom ma 48 proc. udziałów. W rozporządzeniu, datowanym na 11 maja rząd Rosji zakazuje wszelkich transakcji z podmiotami z listy, płatności na rzecz obłożonych sankcjami podmiotów oraz zamraża ich aktywa. Jednocześnie rozporządzenie przewiduje, że ministerstwo finansów Rosji będzie mogło czasowo zezwolić na niektóre operacje z podmiotami objętymi sankcjami.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński