AktualnościBezpieczeństwo

Polska kluczowym graczem w logistyce Abramsów. Współpraca GDLS z WZM rozkręca się

Czołg Abrams. Źródło: 1. Brygada Pancerna. Źródło: 1. Warszawska Brygada Pancerna

Amerykański koncern General Dynamics Land Systems (GDLS) rozwija współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym. Polska ma szansę stać się regionalnym zapleczem serwisowym i produkcyjnym dla czołgów Abrams oraz pojazdów pokrewnych.

Od 2022 roku GDLS intensyfikuje działania w Polsce, traktując nasz kraj jako strategicznego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne (WZM) w Poznaniu, które już realizują kontrakt na dekonserwację czołgów Abrams, a od 2025 roku rozpoczną również ich serwis i wsparcie techniczne.

Współpraca obejmuje również przygotowanie do produkcji części zamiennych – aktualnie w program zaangażowanych jest 12 polskich firm, a liczba ta ma wzrosnąć w nadchodzących latach.

Regionalne Centrum Kompetencyjne

W 2024 roku GDLS i WZM uruchomią w Polsce Regionalne Centrum Kompetencyjne. Ośrodek będzie odpowiadał za wsparcie eksploatacji czołgów Abrams dla Wojska Polskiego, armii USA i sił sojuszniczych operujących w regionie. Celem jest zbudowanie w Polsce pełnych zdolności technicznych i logistycznych, które umożliwią obsługę sprzętu bez konieczności jego transportu poza Europę.

– Chcemy, aby żaden Abrams nie musiał opuszczać regionu w celu serwisowania – deklaruje GDLS.

Transfer technologii i nowe kompetencje

Program przewiduje przekazanie know-how oraz integrację polskich firm z globalnym łańcuchem dostaw GDLS. Obejmuje to nie tylko M1A1 i M1A2 Abrams, ale również pojazdy wsparcia: mosty szturmowe, wozy zabezpieczenia technicznego czy czołgi saperskie.

Latem 2025 roku ruszy także szkolenie pracowników WZM, które ma umożliwić pełne przejęcie kompetencji serwisowych. GDLS zaznacza, że udział polskiego przemysłu może z czasem wykraczać poza rynek krajowy. Tym samym obecność w kraju dostawców różnego rodzaju podzespołów znacznie zwiększy efektywność wsparcia technicznego floty Abramsów i innych pojazdów.

8 kwietnia doszło do spotkania sekretarza stanu MON Pawła Bejdy z prezesem GDLS Davidem Paddockiem. Omawiano rozwój współpracy oraz możliwości produkcyjne w Polsce. Zdaniem MON, porozumienie z GDLS może wzmocnić niezależność operacyjną Sił Zbrojnych RP i zwiększyć rolę polskiego przemysłu w dostarczaniu nowoczesnego sprzętu pancernego.

Defence24 / BiznesAlert

Ostatnie Abramsy trafiły do Polski


Powiązane artykuły

Godło Polski przy budynku Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu, Rosja. Ilustracja na zdjęciu. fot. PAP/EPA/ANATOLIJ MALTSEV

Rosja zamknie polski konsulat w Królewcu

Od 29 sierpnia Rosja wycofuje zgodę na funkcjonowanie polskiego konsulatu generalnego w Królewcu. Moskwa tłumaczy ten krok odwetem za zamknięcie...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X