Zakończyły się konsultacje projektu budowy polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu z Litwą oraz Szwecją. Tym samym Polacy są krok bliżej finału procedury transgranicznej wymaganej prawem i potrzebnej do zatwierdzenia lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
Konsultacje transgraniczne są prowadzone ze wszystkimi krajami, które mogą być dotknięte skutkami budowy elektrowni jądrowej w Polsce w zgodzie z konwencją z Espoo. To podstawa do wydania decyzji środowiskowej. Procedura polega na odpowiadaniu na pytania zainteresowanych z Austrii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Łotwy, Niemiec i Węgier. Teraz przyszedł czas na Szwecję oraz Litwę.
– Zbliżamy się do pozytywnego zakończenia procedury transgranicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Kolejne dwa kraje, Szwecja i Litwa, dołączyły do państw z którymi zakończyła konsultacje w tym zakresie – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Trzeciakowska na Twitterze.
https://twitter.com/AnnaTrzeciakow3/status/1673408301759971332
Polska planuje budowę pierwszego reaktora w technologii AP1000 od amerykańskiego Westinghouse w 2033 roku i 6-9 GW do 2043 roku. Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka państwowa mająca zostać operatorem elektrowni, pracuje nad wyborem lokalizacji drugiej elektrowni w Polsce środkowej.
Wojciech Jakóbik
RAPORT: Opiniodawczy tydzień zwiastuje narodziny atomu w Polsce