Polski atom jest krok bliżej zakończenia konsultacji z sąsiadami

27 czerwca 2023, 07:15 Alert

Zakończyły się konsultacje projektu budowy polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu z Litwą oraz Szwecją. Tym samym Polacy są krok bliżej finału procedury transgranicznej wymaganej prawem i potrzebnej do zatwierdzenia lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

Preferowana lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Grafika: Polskie Elektrownie Jądrowe
Preferowana lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Grafika: Polskie Elektrownie Jądrowe

Konsultacje transgraniczne są prowadzone ze wszystkimi krajami, które mogą być dotknięte skutkami budowy elektrowni jądrowej w Polsce w zgodzie z konwencją z Espoo. To podstawa do wydania decyzji środowiskowej. Procedura polega na odpowiadaniu na pytania zainteresowanych z Austrii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Łotwy, Niemiec i Węgier. Teraz przyszedł czas na Szwecję oraz Litwę.

– Zbliżamy się do pozytywnego zakończenia procedury transgranicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Kolejne dwa kraje, Szwecja i Litwa, dołączyły do państw z którymi zakończyła konsultacje w tym zakresie – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Trzeciakowska na Twitterze.

Polska planuje budowę pierwszego reaktora w technologii AP1000 od amerykańskiego Westinghouse w 2033 roku i 6-9 GW do 2043 roku. Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka państwowa mająca zostać operatorem elektrowni, pracuje nad wyborem lokalizacji drugiej elektrowni w Polsce środkowej.

Wojciech Jakóbik

RAPORT: Opiniodawczy tydzień zwiastuje narodziny atomu w Polsce