AlertBezpieczeństwo

Polscy specjalsi zabezpieczą szczyt NATO w Wilnie i poćwiczą w przesmyku suwalskim

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej RP

Zbliżający się szczyt NATO w Wilnie będą zabezpieczały polskie wojska specjalne. Polecą tam w roli kontyngentu. Komandosi wkrótce mają rozpocząć ćwiczenia przygotowujące do wyjazdu. Będą się one odbywać m.in. w rejonie przesmyku suwalskiego.

– Polska wyśle na Litwę kontyngent Wojsk Specjalnych do ochrony Szczytu NATO. Decyzja uzgodniona przez Prezydenta Andrzeja Dudę, Premiera oraz Szefa MON jest też szansa uzgodnień prezydentów Polski i Litwy dotyczące współpracy wojskowej Szef BBN Jacek Siewiera – informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

BBN podał również, że obecność polskich wojsk specjalnych wynika z sytuacji na Białorusi i przebywania tam dużych oddziałów rosyjskiej organizacji paramilitarnej, grupy Wagnera. Nie wiadomo jaka dokładnie jednostka specjalna zostanie wysłana w celu zabezpieczenie szczytu w Wilnie.

Po naradzie w tej sprawie szef BBN Jacek Siewiera spotkał się z mediami. – W wyniku międzynarodowych ustaleń prezydenta Andrzeja Dudy, Polska w najbliższym czasie skieruje na Litwę kontyngent wojsk specjalnych, realizujących zarówno zadania ćwiczeniowe, jak i te związane z ochroną i wzmocnieniem obrony samego szczytu NATO w Wilnie – oznajmił.

Dodał również, że polscy specjalsi będą wykonywać zadania wraz ze środkami przerzutu powietrznego, ze śmigłowcami i systemami antydronowymi. – Realizacja tego zadania została uzgodniona z premierem oraz ministrem obrony narodowej – powiedział sekretarz stanu. Żołnierze polskich sił specjalnych mają także ćwiczyć w rejonie przesmyku suwalskiego, czyli styku granic Polski i Litwy między Obwodem Królewieckim a Białorusią, szczególnie narażonym na atak ze Wschodu.

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 11–12 lipca 2023 roku w Wilnie.

BBN / Polska Zbrojna / Bartosz Siemieniuk


Powiązane artykuły

Donald Trump przed Białym Domem Fot.: PAP / EPA / Jim Lo Scalzo

USA zmniejszają dostawy na Ukrainę. Ucierpi obrona powietrzna

Pentagon wstrzymał dostawy części amunicji przeciwlotnicznej i precyzyjnej na Ukrainę. Decyzja jest podyktowana obawami o stan własnych zapasów. Ukraina w zeszły...

Niemcy oceniają decyzję Polski o kontrolach na granicy. Za i przeciw

Niemieccy komentatorzy różnią się w ocenach decyzji władz Polski o wprowadzeniu czasowych kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Dla jednych jest to...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X