Polska chce wskoczyć do pierwszej piątki partnerów gospodarczych Niemiec

6 marca 2019, 11:30 Alert

18 marca w Berlinie odbędzie się polsko-niemiecka konferencja o współpracy gospodarczej. Mówili o niej minister przedsiębiorczości i technologii RP Jadwiga Emilewicz oraz Rolf Nikel, ambasador RFN w Polsce, na wspólnej konferencji prasowej. – Bardzo zależy nam, by Polska wskoczyła do pierwszej piątki najważniejszych partnerów gospodarczych Niemiec – mówiła polska minister.

Jadwiga Emliewicz i Rolf Nikel. Fot. BiznesAlert.pl
Jadwiga Emliewicz i Rolf Nikel. Fot. BiznesAlert.pl

– Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski. Nasze wzajemne obroty przekraczają 110 mld euro rocznie. Wymiana ta rośnie, to dowód na dobrą kondycję naszych gospodarek. Polacy dobrze czują się na niemieckim rynku, chcemy, by czuli się jeszcze pewniej. Pomimo dobrego samopoczucia, przedsiębiorcy wciąż wskazują na wiele barier prawnych. Aby sprzedawać towary na rynku niemieckim, dana firma musi być zarejestrowana w lokalnym, landowym samorządzie, ale żeby być zarejestrowanym, trzeba dostarczać towary i usługi, co tworzy krąg zamknięty – ostrzegała minister Emilewicz. – Minister (gospodarki Niemiec, Peter – przyp. red.) Altmaier był bardzo zdziwiony kiedy powiedziałam mu jak wiele jest takich barier. Będę też miała okazję porozmawiać z niemieckimi think tankami. Warunki konkurencyjności stworzone w Europie pod koniec lat 80. mogą być nieadekwatne do współczesnych realiów. W rozmowach biorą udział też inne strony, jak Francja. Bardzo zależy nam, by Polska wskoczyła do pierwszej piątki najważniejszych partnerów gospodarczych Niemiec. Przez Brexit będzie nam łatwiej przeskoczyć Wielką Brytanię.

– Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze już teraz są w znakomitej kondycje. Od wielu lat co roku bijemy nowe rekordy w handlu bilateralnym. Niemcy od wielu lat są jednym z najważniejszych inwestorów w Polsce – przypomniał ambasador Nikel. – Orlen jest ważnym operatorem stacji paliw w Niemczech. Chcemy wspólnie wykorzystać potencjał cyfryzacji, transformacji energetycznej i elektromobilności. Współpracujemy też w obszarze kosmonautyki, wsparcia start-upów czy energetyki wiatrowej. Jestem pewien, że polsko-niemieckie forum gospodarcze przyczyni się do dalszego rozwoju między naszymi krajami – zapewnił.

Michał Perzyński

Emilewicz: Polska i Niemcy mogą współpracować przy OZE (ROZMOWA)