AlertBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaInfrastruktura

Nie wszystkie ataki na energetykę Ukrainy i nie każda pomoc są jawne. Polska pomaga

Kijów. Źródło: freepik

Kijów. Źródło: freepik

Resort klimatu i środowiska rozmawia o współpracy Polski i Niemiec przy odbudowie energetyki Ukrainy. Nie wszystkie informacje o atakach oraz konkretnej pomocy mogą być jawne.

– Wierzę, że jest perspektywa i potrzeba współpracy Polski i Niemiec na Ukrainie. Przed inwazją Rosji na Ukrainie system elektroenergetyczny Ukrainy został zsynchronizowany z europejskim. Jedyny szlak to wzmocnienie tej integracji – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska podczas Warsaw Climate Talks w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl.

– Dostajemy ostrzeżenia o tym, że ukraińska infrastruktura energetyczna jest celem ataków praktycznie każdego dnia. Informacje o tym nie pojawiają się w mediach tak często jak to się dzieje. Konkretne instalacje są celem. Transformacja energetyczna jest sposobem na wzmocnienie infrastruktury energetycznej na Ukrainie – powiedziała Zielińska. – Jest pytanie o środki i mobilizację inwestycji, bo bezpośrednie inwestycje są trudne w czasie gdy Ukraina zmaga się z wojną. Będzie tu potrzebna solidarność energetyczna. Ta współpraca nie zawsze jest publiczna i nie może być, ale zapewniam, że ona trwa.

– Bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy to priorytet Niemiec, Polski i Europy. Szukamy konkretnych sposobów na zapewnienie określonych usług dla Ukrainy. To miks finansowania, wsparcia inwestycji. Rząd Ukrainy jest także zainteresowany bezpieczeństwem klimatycznym i OZE, ale krótkoterminowe potrzeby należy zrealizować najpierw – powiedziała Jennifer Morgan, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. międzynarodowej polityki klimatycznej w resorcie spraw zagranicznych Niemiec.

Trwa konferencja o odbudowie Ukrainy w Berlinie zorganizowana przez Niemców oraz Ukraińców. Jest na niej obecna delegacja z Polski pod wodzą ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska porzuciła ropę z Rosji pierwsza w Europie…ale na Litwie


Powiązane artykuły

Emisje CO2 w Niemczech wzrosną

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu handlu emisjami (ETS2), który od 1 stycznia 2027 roku zastąpi obecny niemiecki...

Zełeński na pytanie Trumpa: Damy radę zaatakować Moskwę. Dajcie broń

Według informatorów Financial Times prezydent USA pytał swojego ukraińskie odpowiednika czy dałby radę zaatakować Moskwę lub Petersburg. – Oczywiście. Damy...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...

Udostępnij:

Facebook X X X