Polska jest zadowolona z rozstrzygnięcia ws. gazociągu OPAL, bo jest elementem kognicji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Polska zadowolona z rozstrzygnięcia
– Polska faktycznie jest zadowolona z tego rozstrzygnięcia, bo jest elementem kognicji (procesu rozpatrywania sprawy sądowej) Trybunału Sprawiedliwości UE – powiedział Müller w czasie konferencji prasowej.
Polska, tak jak każdy inny kraj UE, zgodziła się na członkostwo w ramach ściśle określonych zasad funkcjonowania tzn. przekazanych kompetencji. Kwestia solidarności energetycznej jest zapisana w traktatach unijnych, dlatego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeka w tym zakresie, dlatego nie budzi to wątpliwości – dodał Müller cytowany przez ISB News.
15 lipca TSUE orzekło wygraną Polski w sporze z Niemcami dotyczącym wyłączenia gazociągu OPAL, lądowego przedłużenia gazociągu Nord Stream, spod obowiązywania regulacji Unii Europejskiej (m.in zwiększona do 90 procent objętości przepustowość udostępniana Gazpromowi). Zgodnie z wyrokiem TSUE, wszystkie akty prawne i legislacyjne UE powinny brać pod uwagę kwestię solidarności energetycznej pomiędzy państwami wspólnoty. Wyrok jest precedensowy i ostateczny.
Opracował Mariusz Marszałkowski
TSUE przyznał Polsce rację w sporze z Niemcami o OPAL, lądową odnogę Nord Stream