AktualnościAtomEnergetyka

Polska zaktualizuje program jądrowy. Nowy wejdzie za kilka dni, ale z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna podczas spotkania z przedstawicielami francuskiego koncernu energetycznego EDF. Źródło: Ministerstwo przemysłu

Wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna podczas spotkania z przedstawicielami francuskiego koncernu energetycznego EDF. Źródło: Ministerstwo przemysłu

W przyszłym tygodniu zostanie opublikowana aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) – poinformował Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Dokument z 2020 roku doczeka się więc odświeżenia z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

W przyszłym tygodniu zostanie opublikowana aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna.

PPEJ to “mapa drogowa” dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dokument określa podstawowe zadania, które musi zrealizować krajowa administracja, inwestor, dozór jądrowy oraz inne podmioty biorące udział w inwestycji. Jego pierwotna wersja, przyjęta w 2014 roku, po raz ostatni została zaktualizowana w 2020 roku.

Nowa wersja z opóźnieniem

Według ubiegłorocznych zapowiedzi ministerstw, najnowsza aktualizacja miała nastąpić ponad 9 miesięcy temu. – Ja czekam na oficjalną aktualizację polskiego programu jądrowego, ona będzie do połowy roku przeprowadzona – powiedziała w maju 2024 roku minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejne wzmianki w gabinetach rządowych mówiły o listopadzie 2024 roku, później termin został przesunięty na grudzień, a następnie styczeń 2025 roku. – Projekt aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej zostanie przygotowany do końca listopada 2024 roku – twierdziła w październiku minister przemysłu Marzena Czarnecka. W listopadzie natomiast Paweł Gajda, dyrektor departamentu energii jądrowej w tym samym resorcie mówił, że “prace zostaną sfinalizowane do końca miesiąca”.

Nowy PPEJ i cztery lokalizacje

Dzisiejsze słowa Wojciecha Wrochny wskazują, że po kilku miesiącach oczekiwania poznamy najnowszą wersję PPEJ. Rząd wytypował również cztery potencjalne lokalizacje dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce, o której wspomniano już w wersji programu z 2020 roku.

– Mamy wytypowane cztery opcje: dwie podstawowe to Bełchatów i Konin, a dwie dodatkowe – Kozienice i Połaniec. […] Chcemy tak poprowadzić ten proces, żeby koszt budowy drugiej elektrowni dla Skarbu Państwa był mniejszy niż przy elektrowni budowanej na Pomorzu – powiedział na łamach DGP.

Obecna wersja PPEJ z 2020 roku zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwsza z nich ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino z wykorzystaniem technologii reaktorów AP1000 od amerykańskiego Westinghouse.

Warto dodać, że najnowsza odsłona PPEJ ma po raz pierwszy zawierać zapisy o małych reaktorach modułowych (SMR).

DGP / Jędrzej Stachura

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki: Polski atom musi być bezpieczny, będziemy nad tym czuwać


Powiązane artykuły

Putin stawiał go za wzór dowódcy. Dzisiaj jest martwy

Potwierdzono śmierć rosyjskiego generała Michaiła Gudkowa, który w marcu był chwalony przez Putina oraz otrzymał awans na stanowisko zastępcy dowódcy...

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...

Udostępnij:

Facebook X X X