Polska znalazła się na 33. miejscu ranking państw najlepiej przygotowanych na cyberzagrożenia. Opracowanie zostało przygotowane przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), jedną z instytucji Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Na szczycie rankingu znalazł się Singapur – według ekspertów to państwo jest najlepiej przygotowane na ewentualne ataki. W raporcie kraje podzielono na trzy kategorie. Do pierwszej i jednocześnie najniższej zaliczono m.in. większość państw afrykańskich i niektóre azjatyckie.
Polska znalazła się w drugiej grupie, określonej jako kraje “dojrzewające”. Trzecia i najwyższa kategoria to “liderzy”. Są wśród nich m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja i Norwegia, a także nieco mniej oczywiste kraje, takie jak Gruzja, Mauritius i Oman. Uwagę zwraca wysoka pozycja Estonii, która znalazła się na miejscu piątym.
Polska między Chinami a Danią w rankingu cyberbezpieczeństwa
Raport przygotowano na podstawie m.in. analizy uwarunkowań prawnych i instytucjonalnych, możliwości badawczych i edukacyjnych oraz stopnia świadomości społecznej, dotyczącej zagrożeń związanych z technologiami informacyjnymi.
Z raportu wynika, że połowa ze 195 biorących udział w badaniu państw nie ma żadnej strategii cyberbezpieczeństwa.
Polska znalazła się w rankingu między Chinami a Danią. Eksperci gorzej od naszego kraju ocenili m.in. Czechy (35. miejsce) i Hiszpanię (54. pozycja). Z kolei lepszy od Polski poziom przygotowania na cyberzagrożenia ma – według raportu – m.in. Łotwa (21.) i Egipt (14.). Cały raport można pobrać ze strony ITU.
Reuters/BiznesAlert.pl