Polska zamontuje barierę elektroniczną wzdłuż granicy z Rosją

6 lutego 2023, 08:30 Alert

W marcu rozpocznie się montaż systemu elektronicznego na granicy z obwodem kaliningradzkim. Innowacja ma usprawnić pracę Straży Granicznej dzięki detektorom ruchu i systemowi powiadomień, które mają być niezależne od warunków pogodowych i aktywności zwierząt.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.
Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że wykonawca bariery elektronicznej jest w trakcie przygotowania projektu, który zostanie przekazany strażnikom do akceptacji. – Instalacja bariery powinna rozpocząć się w marcu tego roku – dodała.

Perymetria to system czujników i kamer, dzięki któremu możliwe jest całodobowe monitorowanie, niezależnie od warunków pogodowych, bez konieczności przebywania na linii granicy. – Funkcjonariusze mogą mieć ogląd granicy w komendzie Oddziału Straży Granicznej. Alerty będą wysyłane z systemów detekcyjnych, a algorytmy tych alertów będą tak skonstruowane, aby straż graniczna mogła reagować tylko na rzeczywiste próby przekroczenia granicy przez osoby, a nie przez zwierzęta – zaznaczyła por. SG Anna Michalska.

Straż Graniczna korzysta z perymetrii od lat. – Do tej pory używaliśmy systemów perymetrii przenośnej i doskonale się ona sprawdzała na wszystkich odcinkach granicy. Dlatego od wielu lat rekomendujemy, by tego typu zabezpieczenia powstały na tych odcinkach granicy Polski, które są granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. To bardzo ważny element, jeśli chodzi o zabezpieczenie granicy państwowej, ale najważniejszym elementem systemu jest dobrze wyszkolony funkcjonariusz, z doświadczeniem i znający swoje zadania, i dobrze je realizujący – dodała por. Michalska.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Rz: Polscy pseudokibice pomagają w przemycie ludzi z Białorusi do Polski