Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe rozwiązania na rzecz zamrożenia cen energii elektrycznej. Dodatkowo zostaną wprowadzone nowe taryfy cen prądu dla samorządowców i dopłaty do węgla. Wsparcie w zakresie energii mają otrzymać także małe i średnie przedsiębiorstwa.
Szef rządu podkreślił, że na skutek kryzysu energetycznego wywołanego rosyjską inwazją na Ukrainie oraz gwałtownym ograniczeniem dostaw gazu ze wschodu propozycje spółek energetycznych, które trafiają do samorządów są propozycjami wysokich podwyżek.
– Kryzys energetyczny wymaga od nas szczególnej mobilizacji od całej administracji publicznej, nie tylko od rządu. Cała administracja publiczna odpowiada za to, żeby węgiel, energia ciepło docierały do mieszkańców – mówił Mateusz Morawiecki.
Na spotkaniu z przedstawicielami związku samorządów polskich i stowarzyszenia prezydentów miast polskich, Mateusz Morawiecki mówił o rozwiązaniach, które już zostały opracowane i zrealizowane. Premier zapowiedział również, że w czwartek, szóstego października zostaną zaprezentowane szczegóły zamrożenia cen energii elektrycznej. – Dzisiaj zaprezentujemy szczegóły zamrożenia, do pewnego poziomu, wzrostów cen energii elektrycznej, tak żeby to nie były przyrosty o 200, 300 czy nawet tysiąc procent, które były proponowane przez firmy energetyczne – powiedział premier.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: W łagodzeniu skutków tego kryzysu nie zostawiamy obywateli samych sobie i wykonaliśmy kilka bardzo konkretnych działań. To dodatki do ciepłownictwa – te środki mają zmniejszyć zakres podwyżek.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 6, 2022
– Robimy to tak jak obiecywaliśmy, zarówno zmieniając mechanizm kalkulacji cen, ale również dopłacać do tego mechanizmu poprzez różne zakładki budżetowe i jednocześnie siłą finansów publicznych. Wspieramy samorządy i chcemy, żeby samorządy wzięły udział we wsparciu obywateli – dodał premier.
Premier mówił, że dzięki tym zabiegom uda się skutecznie załagodzić skutki inflacji. – Wspieramy samorządy i chcemy, żeby samorządy wsparły obywateli. Tańszy prąd do 2000 kWh rocznego zużycia to zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych. Ograniczenie wzrostu do poziomu niewielkich podwyżek, to również ograniczenie inflacji – przekonywał Morawiecki.
Morawiecki podkreślał, że celem rządu jest, aby nowa cena, zaproponowana na kolejne 12 miesięcy była niewiele wyższa niż obecnie.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Wspieramy samorządy i chcemy, żeby samorządy wsparły obywateli. Tańszy prąd do 2000 kWh rocznego zużycia to zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych. Ograniczenie wzrostu do poziomu niewielkich podwyżek, to również ograniczenie inflacji.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 6, 2022
Kolejne dopłaty do węgla
Morawiecki wspomniał również o dopłatach do węgla, jakie mają otrzymać samorządy z tytułu kosztów poniesionych w procesie redystrybucji. Premier zaznaczył, że obecnym problemem, z jakim mierzy się Polska, nie jest zakontraktowanie węgla, ale jego dystrybucja po kraju. Podkreślał, że liczy w tym zakresie na pomoc gmin. – Dopłata będzie powodowała, iż cena ma oscylować wokół dwóch tysięcy złotych. Jeżeli więc importowany węgiel będzie kosztował 2500 zł brutto, to dopłacimy tę różnicę samorządom, aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze, lokalnej dystrybucji – mówił premier.
Twitter/Polska Agencja Prasowa/Interia/Wojciech Gryczka
PIE: Polacy mogliby zaoszczędzić mnóstwo energii, ale ich sprzęt AGD jest nieefektywny