Koszt oświetlenia to średnio 60 procent wszystkich wydatków ponoszonych przez samorządy z tytułu zużycia energii elektrycznej. Taniej za energię zapłacą te samorządy, które zdecydowały się na wymianę oświetlenia na swoim terenie. Tauron zakończył inwestycje wymiany oświetlenia w trzech gminach.
Samorządowcy szukają oszczędności na zużycie energii
– Samorządy szukają rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia energii. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na redukcję rachunków za prąd jest modernizacja oświetlenia ulicznego. Na taką inwestycję z grupą Tauron zdecydowały się kolejne gminy na południu Polski. Wymiana technologii sodowej na LED to dziś najbardziej korzystne rozwiązanie, które możemy zaproponować samorządowym klientom szukającym rozwiązań optymalizacyjnych – mówi Artur Warzocha, wiceprezes grupy Tauron.
Tauron zastąpił w gminach Pietrowice Wielkie, Olsztyn i Ogrodzieniec trzy tysiące energochłonnych opraw sodowych, nowoczesnymi i energooszczędnymi oprawami ledowymi. Przed modernizacją 817 opraw, zlokalizowanych w gminie Pietrowice Wielkie, miały moc 80 kW. To wielkość, która odpowiada za konsumpcję 330 MWh prądu rocznie. Zainstalowane przez Tauron oprawy ledowe posiadają moc o połowę niższą, ale zużyją tylko 120 MWh energii elektrycznej. Dzięki temu ten samorząd w przyszłym roku będzie mógł zaoszczędzić 210 MWh energii. W gminie Olsztyn na południu kraju, do utylizacji trafiło 820 przestarzałych opraw sodowych, zużywających rocznie około 300 MWh energii elektrycznej. Po modernizacji gmina zapłaci jedynie za 120 MWh. Również w gminie Ogrodzieniec zniknęło prawie 1400 energochłonnych opraw sodowych o łącznej mocy prawie 150 kW. Dzięki modernizacji udało się ograniczyć ich moc o 84 kW.
– Mamy świadomość trudności, z którymi muszą mierzyć się samorządy, dlatego nasi opiekunowie rejonów oświetleniowych intensyfikują kontakty z władzami gmin. Posiadamy wiele atrakcyjnych modeli spłaty takiej modernizacji. Samorządom, które zdecydowały się na współpracę z nami, inwestycja już się zwraca – przekonuje Piotr Apollo, prezes spółki Tauron Nowe Technologie
Mądre sterowanie oświetleniem
Instalacja oświetleniowa uzbrojona w LED-y ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie można nią dowolnie sterować. We wczesnych godzinach wieczornych, kiedy na ulicach panuje spory ruch, oprawy oświetleniowe korzystają z pełnej mocy. Jednak późną nocą i nad ranem, kiedy aktywność pieszych i kierowców zdecydowanie spada, ich moc może zostać ograniczona o kilkadziesiąt procent. To przekłada się na dużo niższe zużycie energii elektrycznej.
Podobne rozwiązania Tauron stosuje w miejskich parkach, gdzie oświetlenie podąża za ludźmi na parkowych alejkach lub w okolicach przejść dla pieszych.
Tauron Nowe Technologie opiekuje się około 700 tysiącami opraw oświetleniowych na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Na koniec 2021 roku dziesięć procent z nich posiadało LED-owe źródło światła.
Tauron/Wojciech Gryczka
Tauron uruchamia stronę internetową na której można sprawdzić zużycie prądu