Polska przekazała Leopardy Ukrainie i organizuje hub, gdzie czołgi będą serwisowane

9 marca 2023, 11:00 Alert

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że Polska przekazała już swoje czołgi Leopard Ukrainie, a niebawem przekazane zostaną czołgi państw sojuszniczych z NATO i Unii Europejskiej. Ponadto w kraju ma powstać hub, w którym czołgi dla Ukrainy będą serwisowane i naprawiane.

Czołgi Leopard dla Ukrainy

Błaszczak poinformował, że zakończył się proces szkolenia czołgistów ukraińskich na czołgach Leopard, a Polska doprowadziła do tego, że został skompletowany cały batalion czołgów Leopard 2A4. – W ten sposób wspieramy Ukrainę w ramach koalicji międzynarodowej. Oprócz naszych 14 czołgów Leopard w ramach tego batalionu są również czołgi z Kanady, osiem czołgów z Norwegii, są czołgi z Hiszpanii. Polska część już została przekazana. Czołgi naszych sojuszników zostaną przekazane w bardzo krótkim czasie – powiedział szef MON.

– Przystępujemy również do organizacji hubu, który będzie odpowiedzialny za serwisowanie i naprawę czołgów, które trafiły lub za chwilę trafią na Ukrainę. Będzie on w zakładach “Bumar-Łabędy”. Wyzwaniem są części zamienne do tych czołgów, 20 lat temu zaprzestano ich produkcji, ale jesteśmy gotowi do jej wznowienia we współpracy z Niemcami. Prowadzimy dialog, aby doprowadzić do tego, żeby czołgi Leopard dla Ukrainy były utrzymywane, remontowane i serwisowane w Polsce – dodał Mariusz Błaszczak.

Wcześniej padały informacje o tym, że Polska, Norwegia, Kanada i Hiszpania są w stanie razem przekazać Ukrainie batalion czołgów Leopard. Rząd Niemiec wyraził zgodę na przekazanie ich Kijowowi. Nie jest jeszcze jasne, kiedy czołgi te wezmą udział w bezpośrednich walkach z Rosjanami.

Michał Perzyński

Piotrowski: Rosjanie boją się Leopardów, ale mogą uderzyć w Ukrainę lotnictwem (ROZMOWA)