AlertAtom

Polscy eksperci wzięli udział w konsultacjach dotyczących elektrowni jądrowej na Ukrainie

Elektrownie jądrowe na Ukrainie fot. Energoatom

Elektrownie jądrowe na Ukrainie fot. Energoatom

28 kwietnia 2021 roku w ramach konsultacji transgranicznych odbyło się spotkanie ekspertów w trybie art. 5 Konwencji z Espoo, w związku z planowanym przedłużeniem licencji na działalność elektrowni jądrowej Równe na Ukrainie.

Przedłużenie funkcjonowania elektrowni jądrowej na Ukrainie

W czasie spotkania eksperci z Polski mieli możliwość zadawania pytań stronie ukraińskiej. Większość z nich wiązała się z potencjalnymi zagrożeniami zewnętrznymi, zarządzaniem, starzeniem się elektrowni oraz implementacją mechanizmów wzmacniających bezpieczeństwo obiektu.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele generalnej dyrekcji ochrony środowiska, ministerstwa klimatu i środowiska, ministerstwa spraw zagranicznych, Państwowej Agencji Atomistyki, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska w Warszawie, Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie.

Strona ukraińska reprezentowana była przez przedstawicieli ministerstwa ochrony środowiska i zasobów naturalnych oraz Krajowe Przedsiębiorstwo Energetyki Jądrowej Energoatom.

Przedmiotowe postępowanie dotyczy planowanego przedłużenia działalności dla elektrowni jądrowej Równe, która znajduje się na terytorium Ukrainy w odległości ok. 135 km od granic Rzeczypospolitej Polskiej. Prowadzone postępowanie w ramach Konwencji z Espoo dla przedmiotowego przedsięwzięcia trwa od 2018 roku, a jego przedmiotem jest przedłużenie okresu eksploatacji już istniejącej i działającej elektrowni jądrowej.

Konwencja z Espoo stanowi podstawę do prowadzenia postępowań w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko, które prowadzone są w Polsce, w przypadku planowanych na jej terytorium przedsięwzięć mogących powodować znaczące negatywne oddziaływania na środowisko innych państw, jak również w przypadku, kiedy takie przedsięwzięcia są realizowane na terytorium innych państw, a ich oddziaływanie może ujawnić się na terytorium Polski.

Państwowa Agencja Atomistyki/Mariusz Marszałkowski

Drugi blok rosyjskiego atomu na Białorusi ma niebawem rozpocząć pracę

 


Powiązane artykuły

Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X