UE i USA organizują konferencję energetyczną dla przedsiębiorstw, której celem ma być poszerzenie handlu LNG. Komisja Europejska jako przykład podaje Polskę.
W czwartek 2 maja czołowi dyrektorzy biznesowi z obydwu stron Atlantyku zbierają się w Brukseli, aby omówić dalsze możliwości wzmocnienia transatlantyckiego handlu LNG. – Rozmowy mają dotyczyć roli, jaką ma pełnić konkurencyjny cenowo amerykański LNG i jaką może odegrać funkcję na rynku UE. Poddane dyskusji zostaną także kwestie dotyczące rosnących możliwości wykorzystania LNG w sektorze transportu. – To pierwsze w historii forum energetyczne dla biznesu poprowadzi komisarz ds. działań na rzecz klimatu i energii Miguel Arias Cañete i sekretarz ds. energii USA Rick Perry. Informacja o forum była ważnym elementem wspólnego oświadczenia przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean’a Claude’a Junckera i prezydenta USA Donalda Trumpa, które politycy wydali 25 lipca 2018 roku w Waszyngtonie. Trump zgodził się wzmocnić relacje UE-USA strategiczną współpracą w zakresie energii – czytamy w komunikacje Komisji Europejskiej.
W szczególności chodzi o korzyści płynące z zwiększenia eksportu LNG z USA na unijny rynek. – Eksport ten stale rośnie od czasu pierwszego ładunku z kwietnia 2016 r., a jeszcze gwałtowniej od momentu spotkania prezydenta Trumpa i przewodniczącego Junckera – podaje Komisja Europejska.
Łączny import skroplonego gazu ziemnego z USA do UE wzrósł o 272 procent, a w marcu 2019 r. odnotowano jego najwyższy wolumen w historii – ponad 1,4 miliarda metrów sześciennych. – Zgodnie ze strategią LNG, UE aktywnie wspiera rozwój nowych mocy, opartych na gazie skroplonym. Tylko w zeszłym tygodniu podpisano umowę na dotacje między polskim rządem a spółką Polskie LNG, które mają wesprzeć rozbudowę terminala skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu, w północno-zachodniej Polsce na wybrzeżu Morza Bałtyckiego – przypomina KE.
UE zainwestowała prawie 128 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w rozbudowę tego terminala, co stanowi łączną kwotę 224 mln euro, zainwestowaną już w ramach poprzedniego finansowania.
Komisja Europejska/Bartłomiej Sawicki