AlertAtomEnergetyka

Polska i USA negocjują twardo warunki budowy atomu z Koreą w tle

Rozmowy Polska-USA o atomie. Na zdjęciu są minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz ambasador USA Mark Brzeziński. Fot. MKiS.

Rozmowy Polska-USA o atomie. Na zdjęciu są minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz ambasador USA Mark Brzeziński. Fot. MKiS.

Ambasador USA w Polsce odwiedził ministerstwo klimatu i środowiska. Trwają rozmowy na temat warunków współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Spór Westinghouse z koreańskim KHNP tli się w tle.

Resort klimatu informuje o spotkaniu minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA Markiem Brzezińskim na temat modelu współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

Wiadomo, że technologia ma pochodzić od amerykańskiego Westinghouse (AP1000) a Bechtel może zostać głównym wykonawcą budowy. Nie zostało jednak nadal ustalone czy i na jaką skalę te firmy amerykańskie zaangażują się kapitałowo w Polskie Elektrownie Jądrowe zgodnie z zapisami Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Do rozstrzygnięcia pozostaje także wsparcie instytucji finansowych z USA jak EXIMBANK, które zależy od czynnika politycznego reprezentowanego przez ambasadora Brzezińskiego.

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena była także okazją do rozmów o energetyce jądrowej. Media obiegła informacja o pozwie amerykańskiego Westinghouse wobec koreańskiego KHNP za to, że według Amerykanów chce użyć ich technologii do budowy elektrowni jądrowej w projekcie „prywatnym” w Polsce we współpracy z Polską Grupą Energetyczną oraz ZE PAK. KHNP odrzuca taką tezę, przekonując o pełnej koreanizacji technologii APR1400. Sprawa trafiła do arbitrażu.

Siódmego marca PGE i ZE PAK podpisały porozumienie wstępne o powołaniu spółki mającej rozmawiać z KHNP o atomie w Pątnowie. Ambasador USA odwiedził resort klimatu 10 marca.

Polska chce mieć pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku. Pierwotnie miała budować sześć reaktorów AP1000 w dwóch lokalizacjach. Trwają jednak rozmowy o „prywatnym atomie” z KHNP oprócz tego z Amerykanami oraz o potencjalnym udziale francuskiego EDF w drugiej lokalizacji. Pierwotnie Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakładał budowę wszystkich reaktorów w jednej technologii „na zakładkę” zapewniającą efekt skali.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Wiemy już czego nie wiemy o atomie w Polsce


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X