Polska i USA podkreślają wspólnie znaczenie dywersyfikacji

9 listopada 2018, 15:04 Alert

Dzisiaj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się wspólna konferencja pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z amerykańskim sekretarzem ds. energii Rickiem Perrym, podczas której Polska i Stany Zjednoczone zawarły porozumienie o strategicznym dialogu w obszarze energii.

Źródło: Mariusz Kozłowski/Gaz-System

Piotr Naimski powiedział, że współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego między Polską a USA jest na dobrej drodze. – Współpraca w dziedzinie energetyki otwiera szerokie możliwości. Bezpieczeństwo dostaw energii to jest element bezpieczeństwa narodowego – mówił minister Naimski. Dodał, że „rozumiemy tę działalność w dziedzinie energii, jako równoległą do działań w dziedzinie twardego bezpieczeństwa, także w dziedzinie militarnej”.

Sekretarz Perry powiedział, że pogłębienie współpracy między Polską a USA to efekt porozumienia prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy z września. – Polska i USA podzielają te same wartości. Popieramy politykę dywersyfikacji rozumianej jako swobodny wybór dostawcy i trasy dostaw surowców energetycznych. Pamiętamy kryzysy gazowe z 2006 i 2009 roku – mówił Perry.

Zaznaczył, że Nord Stream 2 pogłębi ten problem. – Nord Stream 2 to nie projekt ekonomiczny. To projekt polityczny gambit, umacniający pozycję monopolisty Rosji w Europie, podminowujący europejską jedność – powiedział sekretarz.

Według Perry’ego lotrzebna jest konsekwentna opozycja wobec tego projektu Dodał, że przeprowadzając taką arterię wewnątrz Europy, Federacja Rosyjska uzyskuje dalszą możliwość wpływu na Europę.

Gość z USA podkreślił znaczenie dywersyfikacji dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego: – Przykładem na uniezależnienie się od Rosji może być pływający terminal LNG w Kłajpedzie. Ucieszyliśmy się na wieść, że Niemcy budują własny terminal LNG. To kolejna okazja dla amerykańskich dostawców i sposób na dywersyfikację dostaw – mówił Rick Perry.

BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa

AKTUALIZACJA: 09.11.2018 r., godz. 16:16