Dwie gorące informacje wyprzedziły oficjalne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Polacy dokupią LNG z USA do handlu międzynarodowego i zacieśnią współpracę w sektorze jądrowym – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
PGNiG kupi od Venture Global LNG dodatkowe 1,5 mln ton LNG rocznie w ramach umowy podpisanej w zeszłym roku. Wolumen wzrośnie zatem z 1 do 2,5 mln ton rocznie. (z 1,35 do 3,38 mld m sześc.). Przedstawiciele firmy tłumaczą, że warunki dostaw były na tyle dobre, że warto było zwiększyć wolumen.
Polska spółka podaje, że kontrakty z Venture Global LNG zostały zawarte we wrześniu 2018 roku na 20 lat w formule FOB (Free-on-Board). Oznacza to, że od momentu załadunku w terminalu skraplającym to nabywca, czyli w tym wypadku PGNiG, dysponuje ładunkiem LNG i może decydować o jego porcie docelowym – skierować go do Polski albo odsprzedać na globalnym rynku. Dzięki większemu wolumenowi będą mogły handlować LNG z USA w pierwszej lidze graczy światowych. To dobra wiadomość.
Informacja o większej doniosłości została jednak przekazana przez sekretarza energii Ricka Perryego i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Podali, że Polska i USA podpisały memorandum o współpracy w cywilnej energetyce jądrowej. Przymiotnik „cywilny” ma znaczenie, bo nie chodzi o parasol nuklearny tylko zacieśnienie współpracy, które daje szanse na rezultat oczekiwany przez Polaków i opisywany w BiznesAlert.pl, czyli zaangażowanie kapitałowe Amerykanów w polski program jądrowy – cywilny.
Polska i USA podpisały memorandum o współpracy w energetyce jądrowej
Wieści z Białego Domu relacjonowane na żywo przez BiznesAlert.pl to wspaniały grunt do wystąpienia prezydentów Polski i USA zaplanowanych na 12 czerwca wieczorem czasu amerykańskiego. Będą oni rozmawiać o większej obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. Kolejne umowy zbliżające nasze gospodarki będą kolejnym punktem przetargowym do rozmów na ten temat.