AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Polska w kryzysie energetycznym zmniejszyła zużycie energii, ale spaliła więcej gazu

Palnik gazowy. Fot. Pixabay

Palnik gazowy. Fot. Pixabay

Ministerstwo klimatu i środowiska przekazało dane, z których wynika, że w 2023 roku Polska zużyła mniej energii elektrycznej, ale spaliła więcej gazu ziemnego niż rok wcześniej.

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 roku krajowe zużycie energii wyniosło 167 516 GWh, co stanowi spadek zużycia energii elektrycznej o ok. 3,4 procent względem 2022 roku – podaje resort klimatu w komentarzu dla BiznesAlert.pl – Można przypuszczać, że wpływ na spadek zużycia mógł mieć wzrost liczby prosumentów i zwiększona autokonsumpcja, stosunkowo łagodna zima, jak również wzrost świadomości odbiorców w zakresie oszczędzania energii.

– Również za sprawą prowadzonych przez Ministra Klimatu i Środowiska, we współpracy z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki oraz Polskimi Sieciami Elektroenergetycznych S.A. kampanii i działań zachęcających do oszczędzania energii elektrycznej i ograniczenia jej zużycia, włącznie z wydaną przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., 23 marca 2023 roku, aplikacją „Energetyczny kompas” – przekonuje resort w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl. – Dzięki aplikacji użytkownicy mogą korzystać z różnych wskazówek, jak łatwo oszczędzać energię i obniżyć rachunki za prąd. „Energetyczny Kompas” wskazuje, jak świadomie korzystać z energii elektrycznej, by było to najbardziej korzystne dla użytkowników, jak również pozwala na zaangażowanie odbiorców do aktywnego udziału w procesie zapewnienia bezpieczeństwa i stabilnej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

– Według wstępnych, szacunkowych danych całkowite zużycie gazu ziemnego w 2023 roku wyniosło ok. 17 mld m sześc., co oznacza wzrost o ok. 2,8 procent w stosunku do roku poprzedniego. Dane rzeczywiste dotyczące zużycia gazu ziemnego za 2023 rok będą dostępne po otrzymaniu pełnej informacji, w ramach prowadzonych przez Ministra Klimatu i Środowiska badań statystycznych – podkreślają autorzy odpowiedzi.

Kryzys energetyczny wywołany ograniczeniem podaży gazu przez rosyjski Gazprom i spotęgowany inwazją Rosji na Ukrainie przyniósł rekordowe ceny energii oraz błękitnego paliwa w 2022 roku. Programy osłonowe kosztowały rząd polski ponad 100 mld zł do końca 2023 roku. Mimo to zużycie energii spadło nieznacznie, a gazu – wzrosło. Trwa dyskusja na temat metod walki z kryzysem energetycznym w drugiej połowie 2024 roku, kiedy zakończy się mechanizm wsparcia zwany mrożeniem cen energii i gazu. Resort klimatu ma przedstawić stosowne przepisy do konsultacji w marcu 2024 roku.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska mrozi ceny energii bardziej, a powinna mniej


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X