8 procent Polaków wciąż nie wierzy w zmiany klimatu

21 maja 2022, 06:45 Alert

Mniej niż jedna dziesiąta Polaków (8 procent) zaprzecza zmianie klimatu, 68 procent badanych odczuwa niepokój o życie swoje i swoich bliskich, a 67 proc. uważa, że zmiana klimatu dotyka ich osobiście. Najbardziej boimy się pogodowych ekstremów (65 procent), podwyższonej temperatury (63 procent) i braku dostępu do jedzenia (56 procent). Wydaje się, że Polacy dostrzegli, iż zmiana klimatu jest faktem. Co z tym zrobią?

Zmiany klimatu fot. Gerd Altmann/Pixabay
Zmiany klimatu fot. Gerd Altmann/Pixabay

Polacy o zmianach klimatu

Najnowsza edycja przeprowadzanego przez firmę 3M badania State of Science Index, które analizuje postawy społeczne wobec nauki, technologii czy klimatu, przynosi odpowiedzi na pytania o stosunek Polaków do ochrony środowiska. Dane pokazują także sytuację w 16 innych krajach, w tym we Włoszech, Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Polską edycję badania zrealizowano przy pomocy ankiety online na grupie 1003 pełnoletnich respondentów.

Okazuje się, że w Polsce zwracamy dużą uwagę na oszczędzanie wody, na tle innych krajów bardziej dbamy o oszczędzanie energii, ale nie chcemy rezygnować z jedzenia mięsa. Choć mamy konkretne ekologiczne wskazówki dla samorządów czy całego społeczeństwa, jedna czwarta badanych przyznaje, że nie wie, jakie działania samodzielnie podejmować, aby być bardziej eko.

Nawet 8 proc. badanych nie wierzy w to, że klimat się zmienia. Ten wynik jest analogiczny do danych z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Kanady. Jedna trzecia badanych Polaków (32 procent) zapytanych o to, jak bardzo się martwi, że w przyszłości może zostać zmuszona do zmiany miejsca zamieszkania ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, nie widzi takiego ryzyka. Równocześnie 68 proc. badanych odczuwa niepokój o życie swoje i swoich bliskich. W grupie 92 procent respondentów, którzy przyznają, że zmiana klimatu jest faktem, 67 procent uważa, że to dotyka ich osobiście, podczas gdy jedna czwarta (25 procent) twierdzi, że to nie ma wpływu na ich codzienne życie.

W jaki sposób Polacy starają się zmniejszyć efekty zmiany klimatu? Zapytani o przykłady z ostatnich 6 miesięcy wskazują na mniejsze zużycie wody (58 procent), mniejsze zużycie plastiku (47 procent) oraz zmianę urządzeń na energooszczędne, np. urządzenia AGD (45 procent). Dla porównania ankietowani w innych krajach skupieni są przede wszystkich na ograniczaniu wykorzystania plastiku, a oszczędzanie wody jest u nich na drugim miejscu. Na tle Polski w energooszczędne urządzenia zaskakująco mało inwestują mieszkańcy Wielkiej Brytanii (26 procent), Francji (28 procent) czy Niemiec (32 procent). Z danych wynika także, że Polacy wyróżniają się pozytywnie korzystając z transportu publicznego (37 procent), ale odstają od innych krajów dietą, która rzadziej jest wegańska (17 procent).

State of Science Index/Ipsos/3M/Michał Perzyński