AtomEnergetyka

Polskie Elektrownie Jądrowe z kolejnym krokiem ku budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu. Wizualizacja: Polskie Elektrownie Jądrowe.

Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu. Wizualizacja: Polskie Elektrownie Jądrowe.

Projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nabiera tempa. Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały umowę z Wojewodą Pomorskim na użytkowanie wieczyste gruntów położonych w gminie Choczewo. To kluczowy etap w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę obiektu jądrowego w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

Podpisana umowa dotyczy nieruchomości objętych decyzją lokalizacyjną wydaną w 2023 roku. Zawarte porozumienie umożliwia spółce formalne dysponowanie terenem na cele budowlane – co jest jednym z wymogów do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.

– Konsekwentnie realizujemy kolejne kamienie milowe projektu, jednym z nich jest uzyskanie tytułu prawnego do działek w gminie Choczewo – podkreślił Piotr Piela, pełniący obowiązki prezesa PEJ.

Znaczenie podpisanej umowy wykracza poza aspekty techniczne i formalne. Jak zaznaczyła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, inwestycja w elektrownię jądrową to nie tylko krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także impuls rozwojowy dla regionu Pomorza. Projekt ma stworzyć nowe miejsca pracy, przyczynić się do rozwoju infrastruktury oraz wzmocnić krajowy sektor energetyczny.

Zawarta 26 lipca 2024 roku umowa to kolejny element zaawansowanego procesu inwestycyjnego. Dotychczas PEJ uzyskały już decyzję środowiskową i lokalizacyjną, które potwierdzają możliwość budowy elektrowni jądrowej na wyznaczonym terenie. Dzięki nim możliwe było również złożenie wniosku o pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych.

Budowa elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino to strategiczna inwestycja dla przyszłości energetycznej Polski.

PEJ / Biznes Alert

Luksemburg myśli o atomie


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X