AktualnościEnergetykaGospodarka

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Minister przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane spółki mają szansę zaistnieć nie tylko na krajowym rynku, lecz także w projektach prowadzonych przez amerykańskiego giganta na całym świecie — poinformowała ministra przemysłu Marzena Czarnecka.

– Westinghouse już jest w procesie i dokonał wyboru pierwszych sześciu firm, co do których ma plany nie tylko i wyłącznie w zakresie akredytacji na rynek polski, ale również na rynkach światowych – powiedziała szefowa resortu podczas spotkania z dziennikarzami.

60 miliardów złotych dla krajowego przemysłu

Minister Czarnecka podkreśliła, że rząd koncentruje się obecnie na zapewnieniu odpowiednich regulacji oraz zagwarantowaniu local contentu przy realizacji pierwszej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. W tym celu z budżetu państwa na projekt zostanie przeznaczonych 60 miliardów złotych, które mają trafić do polskich spółek zaangażowanych w dostawy technologii i usług.

– Te środki mają zasilić sektor krajowy. Celem jest nie tylko budowa elektrowni, ale także rozwój kompetencji przemysłu i firm, które będą mogły konkurować również na rynkach międzynarodowych – zaznaczyła ministra.

Wspólna strategia z inwestorem

We wtorek premier Donald Tusk poinformował, że Polskie Elektrownie Jądrowe – spółka odpowiedzialna za realizację projektu jądrowego – wybrały sześć firm krajowych do współpracy przy budowie reaktora AP1000, który powstanie we współpracy z firmą Westinghouse.

Zarówno premier, jak i minister Czarnecka potwierdzili, że państwowe wsparcie dla tej inwestycji ma przynieść długofalowe korzyści polskiej gospodarce, nie tylko poprzez transfer technologii, ale też przez trwałe włączenie polskich firm w globalne łańcuchy dostaw sektora jądrowego.

PAP / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Rewolucja w Paryżu; strefy czystego powietrza zniesione

We Francji zostaną zniesione miejskie strefy niskiej emisji (LEZ). Auta spalinowe, które nie spełniają wyśrubowanych norm emisji spalin znowu będą...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

PGNiG obniży ceny gazu. Odbiorcy zapłacą ponad 10 procent mniej

URE zatwierdziło nową taryfę PGNiG, która obniży koszty gazu. Oszczędzą zarówno osoby prywatne, wspólnoty jak i podmioty objęte ochroną taryfową...
Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...

Udostępnij:

Facebook X X X