AlertWszystko

Polskie LNG przeszkoli pielęgniarki, ratowników medycznych, kierowców komunikacji miejskiej, dziennikarzy i uczniów

(Polskie LNG)

Ruszyły pierwsze profesjonalne szkolenia pielęgniarek ze Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. Tym samym zainaugurowano drugą edycję programu „Bezpieczne Miasto”, realizowanego przez spółkę Polskie LNG oraz Fundację Zawsze Bezpieczni. W tej edycji przeszkolonych zostanie kilka tysięcy osób – oprócz pielęgniarek, ratownicy medyczni, kierowcy komunikacji miejskiej, dziennikarze i uczniowie świnoujskich szkół.

Celem programu „Bezpieczne Miasto” jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w Świnoujściu poprzez systematyczne podnoszenie kwalifikacji służb oraz edukowanie mieszkańców z zakresu pierwszej pomocy.

– Jest to program unikalny na skalę krajową, w którym firma Polskie LNG unaocznia swoją odpowiedzialność. W znacznym stopniu wspiera lokalną administrację w odpowiedzialności za mieszkańców Świnoujścia – mówi Krzysztof Patelak, prezes Fundacji Zawsze Bezpieczni, odpowiadający za merytorykę programu.

Pierwsza edycja

Idea „Bezpiecznego Miasta” zrodziła się w 2014 r., po zakończeniu Dialogu Społecznego realizowanego przez inwestora terminalu LNG w Świnoujściu. Tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem były bowiem jednymi z najważniejszych postulatów zgłaszanych podczas rozmów z najbliższym otoczeniem inwestycji. W odpowiedzi, spółka wspólnie z fundacją opracowała program, który składał się z trzech modułów: „Bezpieczna szkoła”, „Bezpieczna plaża” i „Kompetentne służby”. Uczestnicy projektu mogli wziąć udział w 44 dniach projektowych, a liczba uczestników wyniosła ponad 4600 osób. „Bezpieczna szkoła” polegała na przeprowadzeniu w 141 klasach świnoujskich szkół zajęć z udzielania pierwszej pomocy (łącznie dla 2238 uczniów w wieku od pięciu do 18 lat z 10 placówek). Każdy z uczestników zajęć ćwiczył poszczególne czynności na fantomach oddanych tylko do jego użytku. Wszystkie placówki zostały wyposażone także przez Polskie LNG w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy oraz apteczki treningowe. „Kompetentne służby” polegały na przeszkoleniu średniego personelu medycznego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu (odbyły się 4 kursy certyfikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, oparte na najnowszych wytycznych dotyczących resuscytacji krążeniowo-oddechowej), w których uczestniczyło 60 pielęgniarek. W pozostałych seminariach i szkoleniach wzięło udział ok. 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a także 60 strażaków ochotników z OSP. „Bezpieczna plaża” objęła 12 pokazów ratownictwa wodnego Grupy Interwencyjnej WOPR, które obserwowało w wakacje ponad 70 tys. widzów. Ratownicy i instruktorzy prowadzili zajęcia z udzielania pomocy, uczyli metod postępowania w sytuacji zadławienia, zatrzymania krążenia, pokazywali, na czym polega defibrylacja. Podczas „Bezpiecznej plaży”, ratownicy rozdali dzieciom 8 tys. tzw. opasek bezpieczeństwa z możliwością zapisania na nich numeru telefonu rodziców. Po wakacjach, we wrześniu, ratownicy kontynuowali akcję edukacyjną w przedszkolach i szkołach w Świnoujściu w ramach akcji „Ja już wiem!”.

Co w drugiej edycji?

– Tegoroczna edycja programu „Bezpieczne Miasto” została udoskonalona i zmodyfikowana. Przede wszystkim została rozbudowana o kolejne grupy docelowe, tak, aby cała lokalna społeczność mogła czerpać korzyści z projektu – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej spółki Polskie LNG.

Organizatorzy przewidzieli wiele nowości dla uczestników. Najwięcej będziemy mogli zobaczyć w ulepszonej „Bezpiecznej Szkole”. Uczniowie świnoujskich szkół poznają kolejne zagadnienia związane z bezpieczeństwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Podejmowane działania zostaną oparte o najnowsze metody dydaktyczne „Patrz i Ćwicz”, materiały audiowizualne oraz technologię 3D, wykorzystywaną między innymi przez twórców gier komputerowych. W sumie, w 140 klasach 10 świnoujskich placówek szkolnych, zostaną przeprowadzone profesjonalne zajęcia z zakresu pierwszej pomocy. Pod koniec roku zaplonowano także przeprowadzenie II Międzyszkolnych Mistrzostw Pierwszej Pomocy o puchar Polskiego LNG.

Nowością w tej edycji jest także moduł „Bezpieczna komunikacja”, który zakłada przeprowadzenie szkoleń dla pracowników komunikacji miejskiej, w trakcie których nabędą oni praktycznych umiejętności zachowania się na miejscy wypadku oraz udzielania pierwszej pomocy. Przeszkoleni zostaną także chętni dziennikarze, którzy przystąpią do kursu „Heartsaver Pierwsza Pomoc RKO AED” –  jest to jednodniowy kurs dla osób niezwiązanych zawodowo z medycyną, prowadzony przez lekarzy oraz ratowników medycznych. Kurs kończy się egzaminem, po którego zaliczeniu każdy z uczestników otrzymuje Międzynarodowy Certyfikat Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Na pierwszy ogień pielęgniarki

Druga edycja „Bezpiecznego Miasta” wystartowała w tym tygodniu. W dniach 7,9 i 10 kwietnia br. odbywają się pierwsze kursy w ramach modułu „Kompetentne służby”. Przewidziano zaawansowane szkolenia dla pielęgniarek Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. 38 pań weźmie udział w kursach o nazwie: Podstawowe czynności resuscytacyjne dla personelu medycznego (BLS HCP – Heartsaver BLS for Healthcare Provider) oraz Zaawansowane czynności ratujące życie u osób dorosłych (ACLS – Advanced Cardiovascular Life Support). Uczestnicy w trakcie zajęć nabędą nowe kwalifikacje z zakresu udrażniania dróg oddechowych, wykonywania czynności ratunkowych oraz precyzyjnej komunikacji w pracy zespołowej i z pacjentem. Podczas kursów stosowana jest nowoczesna metoda dydaktyczna wykorzystująca profesjonalne filmy instruktażowe. Jej wykorzystanie pozwala kursantom na poznanie całego procesu decyzyjnego podczas wykonywania czynności ratunkowych, co w znaczny sposób wpływa na podjęcie prawidłowej decyzji w pracy zawodowej. W ramach „Kompetentnych służb” odbędą się także szkolenia na Wirtualnym Symulatorze Medycznym dla 40 ratowników medycznych.

– Symulacja rozpoczyna się i kończy w miejscu zdarzenia. Uczestnicy symulacji pracują w dwuosobowych zespołach, mają do dyspozycji sprzęt medyczny oraz wykonują medyczne czynności ratunkowe u jednej osoby poszkodowanej w jednym czasie. Każdy z dwuosobowych zespołów trenuje na podstawie różnych zestawów scenariuszy zdarzeń – opowiada Krzysztof Patelak.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

„Bezpieczne Miasto” to projekt długofalowy – trwa od kwietnia do końca października br. Jest to działanie parasolowe, tworzące nowe narzędzia, ale i skupiające dotychczasową działalność Polskiego LNG w zakresie bezpieczeństwa. Spółka zapewnia, że będzie podejmowała w tym zakresie także inne inicjatywy – m.in. zamierza kontynuować strategiczną współpracę z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w ramach prowadzonych szkoleń i pokazów na świnoujskich plażach. Więcej informacji o działaniach spółki na rzecz Świnoujścia dostępnych jest na stronach: polskielng.pl oraz lng.edu.pl.

Patronat nad programem objął Prezydent Miasta Świnoujście, Wojewoda Zachodniopomorski i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X