10 października odbyło się oficjalne podpisanie umowy na zakup dwóch regazyfikatorów SCV potrzebnych do rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu między Polskim LNG a Selas Linde.
– Te strategiczne inwestycje pozwolą nam uniezależnić się od dostaw gazu rosyjskiego w 2022 roku sa na etapie realizacji. Dziś podpisywana jest umowa dotycząca zakupu jednostek regazyfikujących. To serce tej modernizacji i rozbudowy w terminalu w Świnoujściu, która ma być zakończona w 2021 roku. Te urządzenia umożliwią zwiększenie możliwości przyjmowania gazu ziemnego w Świnoujściu z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. – To materialny dowód na to, że nasze inwestycje są prowadzone całkowicie zgodnie z harmonogramami i terminami.
– Polska ma przed sobą bardzo ambitny plan dywersyfikacji dostaw gazu w aspekcie rozbudowy infrastruktury. Miło mi po raz kolejny uczestniczyć w uroczystości, w której przekazujemy kolejny kamień milowy – powiedział prezes Gaz-System Tomasz Stępień. – Mówił, że program dywersyfikacji to wiele złączonych ze sobą elementów. Baltic Pipe wraz z rozbudową terminala im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz budową nowej instalacji LNG w postaci statku do regazyfikacji w porcie gdańskim mają umożliwić zakup gazu spoza regionów produkcji wykorzystywanych obecnie. Gaz-System buduje system gazociągów i tłoczni pozwalających rozprowadzić ten surowiec po Polsce i regionie, aby sąsiedzi zza granicy także mogli sięgnąć po gaz z powyższych źródeł. – W przyszłym roku oddamy siedem gazociągów 420 km w ramach programu inwestycji Korytarza Północ-Południe. W kolejnym roku cztery gazociągi o długości 230 km, w tym interkonektor na Słowację, jedna tłocznia i rozbudowa terminala. W 2022 roku mają zostać oddane trzy kolejne tłocznie i Baltic Pipe – wyliczał Stępień.
Prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski mówił o skorelowaniu zakupu regazyfikatorów SCV z innymi działaniami. – Podpisujemy kontrakt z wiodącym producentem regazyfikatorów na całym świecie. Selas Linde jest dostawcą takich urządzeń w Belgii, Australii, Korei Południowej, czy nawet w Chinach. To kontynuacja współpracy, bo terminal jest obecnie wyposażony w urządzenia tej firmy. Kontrakt obejmuje zakup dwóch kolejnych. To serce terminalu. Te urządzenia odpowiadają za proces technologiczny i zmianę gazu z formy ciekłej w gazową umożliwiającą wysyłanie gazu do sieci gazowej – tłumaczył. Przypomniał, że gazoport zostanie wzbogacony o drugie nabrzeże, bocznicę kolejową i inne funkcjonalności. Najważniejsza jego zdaniem jest zwiększenie przepustowości z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie dzięki regazyfikatorom od Selas Linde.
– Dziękuję bardzo za zaproszenie nas jako wybranego dostawcę dwóch produktów, czyli regazyfikatorów o wydajności 139 ton na godzinę – mówił Harald Ranke z Selas Linde. – Jesteśmy dumni z tego wyboru i szczęśliwi z faktu, że mogliśmy juz dostarczyć pięc urządzeń tego typu od kilku lat pracujących na obiekcie. Jesteśmy spółką zależną największego dostawcy urządzeń tego typu na świecie.