W mediach pojawia się coraz więcej artykułów, programów, analiz poświęconych zmarłemu we wtorek rano papieżowi Franciszkowi i jego ponad 12-letniemu pontyfikatowi. Polskie media, tak jak media światowe, dzielą te materiały na trzy części: relacje z Watykanu po śmierci głowy Kościoła katolickiego, pierwsze analizy dotyczące pontyfikatu Franciszka i spekulacje dotyczące wyboru 267. następcy Świętego Piotra.
Na całym świecie nie tylko wierni Kościoła katolickiego i chrześcijanie łączą się w modlitwach za papieża Franciszka. Media nie przestają obszernie relacjonować tego, co stało się w wielkanocny poniedziałek o godzinie 7.35. w Domu Świętej Marty w Watykanie. Śmierć papieża wywołuje sporo medialnych emocji.
Podziały w Kościele coraz głębsze
Wiadomość o śmierci Ojca Świętego błyskawicznie obiegła świat. W środę wyznaczono datę pogrzebu papieża Franciszka. Będzie to 26 kwietnia br. Na uroczystościach żałobnych w Stolicy Apostolskiej swój udział zapowiedzieli m.in. przywódcy państw, monarchowie, dostojnicy wielu religii i wierni modlący się w intencji Franciszka.
W środowym Poranku Radia Wnet o pontyfikacie papieża Franciszka mówił publicysta Grzegorz Górny. „Podziały w Kościele za pontyfikatu Franciszka stały się głębsze i powszechne. Dziś obejmują już cały Kościół, nie tylko teologów” – podkreślił.„Pierwszym takim przykładem jest spór z tradycjonalistami – ograniczenie możliwości sprawowania tradycyjnej Mszy spowodowało, że Kościół sam sobie zafundował coś w rodzaju religijnej zimnej wojny” – zaznaczył publicysta. „Ten konflikt jest w mojej ocenie niepotrzebny, bo mamy dziś tak wiele wyzwań, że dokładanie kolejnych podziałów wydaje się po prostu nierozsądne” – powiedział Grzegorz Górny w Radiu Wnet.
Kto przyjedzie na pogrzeb?
W serwisie tygodnika Polityka można znaleźć listę przywódców, którzy w sobotę 26 kwietnia br. wybierają się do Rzymuna pogrzeb papieża. „Udział w pogrzebie Franciszka zapowiedziało kilku światowych przywódców. m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, USA Donald Trump, Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Argentyny Javier Milei, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva” – podała Polityka zastrzegając, że to nie wszyscy przywódcy pragnący oddać w sobotę hołd Franciszkowi.
W środowe południe Radio Wnet dodało do tej listy prezydenta RP Andrzeja Dudą z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zapowiadających udział w pogrzebie głowy Kościoła katolickiego.
A może znowu Polak?
„Po śmierci Franciszka, polski kardynał wymieniany jako jeden z kandydatów na głowę kościoła” – napisano na portalu TV Republika. Tym polskim hierarchą – zdaniem redakcji – jest pochodzący z Łodzi, jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.
„[opinie internautów podajemy w wersji oryginalnej – red.] Teoretycznie kolejny Polak może zostać papieżem, a kardynał Konrad Krajewski jest najczęściej wymienianym polskim kandydatem, choć jego szanse są oceniane jako niewielkie. Wynik konklawe jest sporą zagadką” – napisała na X internautka Beata Mazur. „Kolejny Polak na Papieża to była by tragedia, dla kościoła, <<zabetonował >> by tę instytucje na długie lata. Tak jak to się dzieje w naszym kraju” – odpowiedział na X Grzegorz Maciejewski. „Boję się otworzyć lodówkę czy tam nie konklawe” – zaznaczył użytkownik sieci – szeregowy równoległy.
Dużo mniejsze szanse na Tron Piotrowy – zdaniem niektórych internautów – ma inny polski purpurat, metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. W TVP Info kardynał Ryś zasugerował, że media tworzące z konklawe swoisty wyścig nie pomagają w skupieniu, jakie powinno towarzyszyć wyborowi nowego papieża. „Jak ktoś wchodzi na konklawe papieżem, to z reguły wychodzi z niego kardynałem” – podkreślił w środę kard. Grzegorz Ryś na antenie TVP Info.
Żałoba narodowa
Dużo miejsca w polskich mediach poświęcono ceremoniałowi po śmierci papieża. „Zapieczętowanie pokoi papieża Franciszka. Już nikt nie będzie mógł do nich wejść” – opisuje telewizja wPolsce24.
„Prezydent Andrzej Duda zdecydował, by dzień pogrzebu papieża Franciszka uczynić dniem żałoby narodowej – czytamy na platformie X” – podał portal Tysol.pl.
hub/ MA – BA / X/ Radio Wnet/ Polityka/ TV Republika/ wPolsce24/ Tysol.pl