Polskie spółki węglowe spełniają tegoroczny plan importu węgla

14 września 2022, 10:00 Alert

– PGE Paliwa i Węglokoks w 80 procentach wykonały decyzję premiera dotyczącą tegorocznego importu węgla. Według planu, do Polski trafi pięć milionów ton węgla – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Węgiel. Fot. Flickr
Węgiel. Fot. Flickr

Minister Moskwa twierdzi, że polskie kopalnie zwiększyły wydobycie węgla na tyle, ile jest to możliwe. Jednak wyraźne zwiększenie wydobycia jest procesem czasochłonnym. – Węgiel, który jest wydobywany na bieżąco, trafia na rynek, do sklepu PGG, czy jest sprzedawany przez Bogdankę. To jest ten węgiel, który na dzisiaj jest tańszy – powiedziała minister klimatu.

Opcją na wypełnienie luki po rosyjskim węglu jest sprowadzanie go zza granicy. Co prawda jest nieco droższy od krajowego, ale ma lepszą kaloryczność. – To jest węgiel z Kolumbii, Australii, Indonezji, RPA.  Sprowadzany jest przez spółki Skarbu Państwa, głównie PGE Paliwa i Węglokoks. Dzisiaj już w 80 procentach spółki wykonały decyzje pana premiera na ten rok. Łącznie do Polski, gotowego węgla do spalania trafi pięć milionów ton – podkreśliła Moskwa

Obecnie spółki podpisują umowy ze składami węgla na kwotę około dwóch tysięcy złotych netto. Następnie importowany węgiel trafi na składy by później móc go sprzedać indywidualnym klientom. – Cena importowanego surowca jest minimalnie wyższa niż krajowego – zaznaczyła Anna Moskwa.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Gryczka

Środki na dodatek węglowy mogły zostać wyczerpane przez cudowne rozmnożenie gospodarstw