Polsko – amerykańskie ćwiczenia w Świętoszowie

12 listopada 2015, 12:39 Alert

(Ministerstwo Obrony Narodowej)
Już od ponad tygodnia żołnierze 3 Dywizji Piechoty Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych, jako Heavy Detachment szkolą się z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej na świętoszowskim poligonie.

 We wspólnym szkoleniu biorą udział m.in. żołnierze wojsk pancernych, zmechanizowanych oraz rozpoznawczych. Biorący udział w szkoleniu pluton rozpoznawczy ze Stanów Zjednoczonych współdziała z plutonem rozpoznawczym z 1 batalionu czołgów, 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

– Podczas szkolenia poznajemy swoje techniki działania, różnice między nimi oraz   wymieniamy się doświadczeniami. Polscy żołnierze przekazują nam swoją wiedzę w zakresie działania w otwartym oraz lesistym terenie, natomiast my przekazujemy im swoje doświadczenia z taktyki działania typu „Glass-house” oraz w terenie zurbanizowanym – mówił porucznik Eryk Dever, dowódca amerykańskiego plutonu rozpoznawczego.

„Glass-house” jest to taktyka wejścia i sprawdzenia pomieszczenia w środowisku taktycznym. Wymaga ona skoordynowania działań każdego żołnierza, który swoje czynności musi wykonywać bez zastanowienia. Podczas wspólnego szkolenia obejmującego działanie w mieście, żołnierze amerykańscy najpierw pokazywali i omawiali poszczególne elementy działania, jak wejść i sprawdzić pomieszczenie na specjalnie zbudowanie makiecie budynku. A następnie ćwiczący żołnierze przemieścili się w rejonu Pstrążą, gdzie wspólnie trenowali taktykę działania i zabezpieczenia terenu w rejonie zurbanizowanym.