Polsko – czeska współpraca wojskowa

4 sierpnia 2015, 09:15 Bezpieczeństwo

Żołnierze z 22 batalionu piechoty górskiej z Kłodzka zakończyli tygodniowe współdziałanie z czeskimi żołnierzami w ramach ćwiczenia „Moving Guard III”, które odbyło się na poligonie Libava oraz w wojskowych koszarach w Praslavicach.

Żołnierze 3 plutonu z 1 kompanii zmechanizowanej 22 karpackiego batalionu piechoty górskiej pod dowództwem Podporucznika Marka Lepki realizowali ćwiczenie wymienne pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich  z pododdziałami 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej. Stronę Czeską reprezentował pluton z 1 kompanii zmechanizowanej ze składu 72 batalionu zmechanizowanego z Praslavic.

Głównym celem ćwiczenia było nawiązanie współpracy ze stroną Czeską, a także wymiana doświadczeń w realizacji szkolenia na szczeblu plutonu. Ważnym elementem była też możliwość zapoznania z bazą poligonową użytkowaną przez pododdziały czeskie.

Podczas pierwszych dwóch dni instruktorzy strzelectwa z czeskiego batalionu zaprezentowali sposoby realizacji ćwiczeń z amunicją ostrą, a także system szkolenia posługiwania się bronią. Dodatkowo zrealizowano szkolenie medyczne na którym doświadczeniami wymienili się sanitariusze obu pododdziałów. Przeprowadzono także zawody na najlepszego strzelca, które wygrał kpr. Sylwester Sobolewski z 22 batalionu piechoty górskiej.

Był też czas na wspólne szkolenie wspinaczkowe. Zajęcia realizowane były na symulatorze „Jakub” i umożliwiły wymianę doświadczeń pomiędzy instruktorami obu państw. Stronę czeską zainteresowały szczególnie sposoby wykorzystywania elementów wspinaczkowych w działaniach taktycznych. Jako dodatkowy punkt zorganizowano pokaz sprzętu jakim dysponuje 72 batalion, którego zasadnicze uzbrojenie stanowią wozy BWP-2.

W kolejnym dniu przeprowadzono zajęcia na taktycznym torze przeszkód „Smilov”. Szkolenie realizowane było przez trzy łączone drużyny, składające się z siedmiu żołnierzy polskich oraz czterech czeskich, każdą z nich dowodził polski dowódca. Zorganizowane na zakończenie szkolenia zawody w pokonaniu toru na czas wygrała drużyna dowodzona przez mł. chor. Sebastiana Proszaka.

Kolejnym elementem było szkolenie C-IED, prowadzone przez instruktorów ze szczebla batalionu. Było ono szczególnie interesujące, ponieważ wszyscy instruktorzy, a także żołnierze uczestniczący w szkoleniu, trzy miesiące wcześniej, powrócili z misji w Afganistanie, „świeże” procedury oraz taktyka działania przeciwnika były zasadniczym tematem tych zajęć.

Podczas omówienia przeprowadzonego w ostatnim dniu ćwiczenia wyróżnienie zostali najlepsi żołnierze w konkurencjach indywidualnych oraz najlepsze drużyny w konkurencjach zespołowych.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/kpt. Krzysztof Hanek/st.chor.szt. Jarosław Szymański