AlertInnowacje

Polsko-fińskie seminarium poświęcone innowacjom

(Ministerstwo Rozwoju)

Wymiana doświadczeń w projektowaniu i prowadzeniu polityki innowacyjnej to główny cel polsko-fińskiego seminarium. Konferencja z udziałem wiceminister Jadwigi Emiliewicz, przedstawicieli fińskiego Ministerstwa Zatrudnienia i Gospodarki oraz VTT – Fińskiego Instytutu Badań Technicznych odbyła się w dniach 2-3 lutego 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju. 

Seminarium było okazją do wymiany doświadczeń dotyczących reorganizacji instytutów badawczych, współpracy nauki z biznesem oraz perspektywy kooperacji partnerów z obu krajów. Celem seminarium było również zintensyfikowanie współpracy pomiędzy polskimi i fińskimi instytutami badawczymi, przedsiębiorstwami oraz wypracowanie propozycji wspólnych projektów. Spotkanie otworzyły podsekretarz stanu w MR Jadwiga Emilewicz oraz Hanna Lehtinen ambasador Finlandii w Polsce.

Wiceminister Emilewicz podkreśliła polskie ambicje w obszarze kształtowania rynku, który opiera się na innowacyjności i potencjale badawczo-rozwojowym. Omówiła również priorytety polityki innowacyjności i polityki przemysłowej na najbliższe lata. Odniosła się także do roli współpracy, tworzenia dynamicznego ekosystemu i otoczenia dla innowacyjnych przedsiębiorstw oraz roli edukacji w pobudzaniu kreatywności i innowacyjności obywateli.

Ambasador Lehtinen zwróciła uwagę na rolę współpracy polsko-fińskiej oraz na znaczenie polskiego rynku dla fińskiej gospodarki. Przypomniała również jak wiele fińskich firm realizuje swoje inwestycje w Polsce. Wskazała także na rosnące zainteresowanie Polaków tematyką innowacyjności w Finlandii.

Natomiast Jouko Soukas, wiceprezydent VTT zaprezentował Finlandię jako kraj naukowców i inżynierów, naród wszechstronnie wykształcony, angażujący znaczne kapitały prywatne w B+R. Wskazał, że firmy inwestujące w innowacje przełomowe notują na ogół 2-3 krotnie wyższą sprzedaż. Zaprezentował również VTT jako kompetentnego partnera dla przedsiębiorstw prowadzących badania i prace rozwojowe oraz pracujących na nowymi produktami i modelami biznesowymi.


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Udostępnij:

Facebook X X X