AktualnościBezpieczeństwo

Rozmowy o deeskalacji na Półwyspie Koreańskim będą zależne od wyników wyborów w USA

Dyktator Kim Dzong Un i północnokoreańscy żołnierze, fot. PAP/EPA/KCNA

Niezależnie od podejścia, jakie wobec sytuacji na Półwyspie Koreańskim przyjmie nowy prezydent USA, kluczowe pozostaje to, czy Korea Północna zechce podjąć negocjacje w sprawie rozbrojenia nuklearnego – ocenia agencja Yonhap w poniedziałek.

– Wtorkowe starcie wyborcze między wiceprezydentką, Demokratką Kamalą Harris a byłym prezydentem, Republikaninem Donaldem Trumpem przypadnie w czasie, gdy Seul stara się utrzymać bliższe stosunki z USA dla ochrony przed ewoluującymi zagrożeniami nuklearnymi i rakietowym ze strony Korei Północnej – pisze południowokoreańska agencja.

Zwraca uwagę, że administracja Joe Bidena wielokrotnie występowała z propozycją dialogu bez warunków wstępnych z Pjongjangiem, na co komunistyczny reżim odpowiadał kolejnymi testami rakietowymi i innymi prowokacjami.

Yongap podkreśla także, że jeśli dojdzie do wznowienia rozmów dotyczących denuklearyzacji Północy, będą one znacznie trudniejsze. Wynika to zarówno z zacieśnienia stosunków Pjongjangu z Rosją, utrzymania przyjaznego partnerstwa z Chinami, jak i z postępów w produkcji i ulepszaniu głowic nuklearnych i rakiet nośnych, w tym międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

W trakcie kampanii Harris przekonywała, że nie będzie przytulać się do tyranów i dyktatorów, takich jak (przywódca Korei Płn.) Kim Dzong Un, którzy kibicują Trumpowi. W ocenie Yonhapu oznacza to, że jeśli kandydatka Partii Demokratycznej obejmie urząd prezydenta, będzie raczej stosować konwencjonalne podejście dyplomatyczne. Przywoływani przez agencję eksperci twierdzą również, że Harris wzmocni dwu- i trójstronną współpracę z Seulem i Tokio w zakresie bezpieczeństwa oraz zaostrzy środki odstraszające wobec zagrożeń ze strony Korei Północnej, pozostawiając jednocześnie otwarte drzwi dla dyplomacji z opornym reżimem.

Z kolei Trump w przypadku reelekcji mógłby starać się ożywić osobistą dyplomację z przywódcą Korei Północnej. Kandydat Republikanów wielokrotnie chwalił się osobistymi relacjami z Kimem. Yonhap przypomina, że Trump podczas swojej kadencji doprowadził do pierwszego w historii szczytu między przywódcami USA i Korei Płn. oraz rozmów w sprawie rozbrojenia nuklearnego Pjongjangu, które jednak zakończyły się fiaskiem.

Biznesalert.pl / PAP

Korea Północna odpowiada na zagrożenie testując rakiety balistyczne


Powiązane artykuły

UKSW z rekordowym dofinansowaniem Erasmus+. Budżet wzrósł dwukrotnie

UKSW może świętować spektakularny sukces w pozyskiwaniu środków europejskich. Uczelnia otrzymała prawie 1 mln EUR na realizację programu Erasmus+. To...
Warszawa, 24.07.2025. Prezydent Andrzej Duda (L) oraz powołany na funkcję wicepremiera, szef MSZ Radosław Sikorski (P) podczas zmiany w składzie Rady Ministrów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 24 bm. (aldg) PAP/Paweł Supernak

Rekonstrukcja rządu. Prezydent powołał nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek nowych członków Rady Ministrów, m.in. Radosława Sikorskiego na funkcję wicepremiera, Waldemara Żurka na funkcję...
3I/ATLAS przelatuje przez gęste pole gwiazdowe na zdjęciu wykonanym przez teleskop Gemini North

Coś wleciało do naszego Układu Słonecznego. Niekoniecznie kometa

Nowo odkryty obiekt 3I/ATLAS to trzeci w historii potwierdzony przybysz spoza Układu Słonecznego. Jego trajektoria i właściwości zaskakują naukowców, a...

Udostępnij:

Facebook X X X