Pomimo sporu z Rosją, Turcja jest spokojna o współpracę przy budowie elektrowni jądrowej

14 października 2015, 11:08 Alert

(Anadolu/Hurrriyet/Teresa Wójcik)

Elektrownia jądrowa Akkuyu. Fot. Rosatom
Elektrownia jądrowa Akkuyu. Fot. Rosatom

Turecki minister energetyki i zasobów naturalnych Taner Yıldiz zaprzeczył, aby były jakiekolwiek problemy z realizacją umowy z Rosją w sprawie budowy elektrowni nuklearnej w Akkuyu. – Nie ma żadnych sygnałów wycofaniu się rosyjskich firm z prac przy budowie tej elektrowni. Spekulacje na ten temat są wyssane z palca – oświadczył Yildiz.  

Dodał, że „przejściowe napięcia w stosunkach między Turcją a Rosją wynikające z trudnej sytuacji w Syrii” nie mają wpływu na perspektywę tej umowy. „Przeciwnie – projekt jest realizowany zgodnie z przyjętym przez obie strony harmonogramem i nie ma tu żadnych nieporozumień między stronami”.

Ministerstwo energetyki i zasobów naturalnych Turcji współpracuje z powołaną dla budowy elektrowni wspólną firmą turecko-rosyjską Akkuyu NGS – ocenił Yildiz.

Zgodnie z umową o budowie elektrowni jądrowej przez rosyjski Rosatom, 317 studentów tureckich wyjechało na studia do Rosji, aby przygotować się do pracy w tej elektrowni.

Dotychczas realizacja projektu elektrowni Akkuyu kosztowała zgodnie z planem 3 mld dol. Finansowanie budowy i kosztów towarzyszących jest zabezpieczone do 2017 r.