Polska przeszkoliła 16 tysięcy żołnierzy ukraińskich

22 maja 2024, 12:00 Alert

Podczas wystąpienia w Sejmie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do polskiej pomocy Ukrainie. Poinformował, że Polska odpowiada za przeszkolenie 30 procent ukraińskich żołnierzy szkolących się w Europie.

Fiński Leopard 2A4, czołgi tego typu Polska przekazał Ukrainie po rosyjskiej inwazji. Źródło: Wikimedia Commons

Podczas posiedzenia w sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej i wicepremier, odniósł się do stanu bezpieczeństwa Polski. Poruszył również temat pomocy udzielanej przez Polskę Ukrainie. Poinformował, że Rzeczypospolita odpowiada za przeszkolenie 16 tysięcy żołnierzy ukraińskich. To 30 procent wojsk tego kraju przeszkolonych w europie.

– Szkolimy żołnierzy ukraińskich w ramach inicjatywy europejskiej. 30 procent z nich, dokładnie 16 tysięcy, zostało przeszkolonych na terenie Polski. Łącznie z działaniami bilateralnymi jest to 22 tysiące żołnierzy przeszkolonych przez Wojsko Polskie – powiedział minister obrony narodowej.

– Militarne i humanitarne wsparcie Ukrainy nie podlega dyskusji – dodał.

Polska przekazała w pierwszych etapach wojny Ukrainie sprzęt wojskowy. Według szacunku Ośrodka Studiów Wschodnich było to m.in. około 100 KTO Rosomak, co najmniej 72 armatohaubice Krab, 14 czołgów Leopard 2A4 czy 250 czołgów T72.

Ośrodek Studiów Wschodnich / Marcin Karwowski

Szeligowski: Szczyt w Szwajcarii ma wysłać światu komunikat, że Ukraina chce pokoju (ROZMOWA)