? Poranek BiznesAlert.pl: Uwielbiam zapach LNG o poranku

6 maja 2019, 08:45 Alert
Podcast BiznesAlert.p
Podcast BiznesAlert.pl

W dzisiejszym Poranku BiznesAlert.pl dominuje temat gazu. Kiełkują już pierwsze ziarna zasiane na Forum Energetycznym UE-USA w Brukseli – Departament Energii zezwolił na eksport LNG z planowanego terminala LNG Port Arthur do krajów spoza strefy wolnego handlu z USA. Z tego terminala za cztery lata ma popłynąć także gaz do polskiego PGNiG. O czym jeszcze mówimy w dzisiejszym podcaście?

USA wciąż grożą sankcjami wobec Nord Stream 2. Ambasador Stanów Zjednoczonych Richard Grenell powiedział na łamach niemieckiego pisma Focus, że „gazociąg ten zapewni gaz, ale także zwiększy ryzyko sankcji”. Jego zdaniem gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec uzależni kraje europejskie od gazu rosyjskiego. To nie pierwsza ostrzeżenia amerykańskiego dyplomaty, ale sankcji ciągle nie ma.

A ponadto: były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecny szef komisji ITRE w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek przekonuje w rozmowie z naszym portalem, że LNG z USA może być alternatywą do Nord Stream 2, Piotr Stępiński przygląda się zawiłościom finansowania Elektrowni Ostrołęka, a Teresa Wójcik pisze, że LNG z USA może rzucić wyzwanie rosyjskiemu gazociągowi Turkish Stream w Grecji.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu: