Porozumienie naftowe może zostać przedłużone. Trwa zakłamywanie rzeczywistości

9 maja 2017, 06:45 Alert

Minister ropy Arabii Saudyjskiej jest przekonany, że porozumienie naftowe zostanie przedłużone o kolejne pół roku, a być może i dłuższy okres.

Arabia za przedłużeniem

Podczas odbywającej się w Kuala Lumpur konferencji Asia Oil and Gas Conference Khalid al-Falih stwierdził, że podczas gdy w Stanach Zjednoczonych wzrasta wydobycie ropy z łupków, a niektóre rafinerie zostały wyłączone ze względu na konserwację, wydobywcy ropy są zdeterminowani, aby ograniczyć rosnące rezerwy surowca. Wyraził również przekonanie, że już wkrótce rynek się zrównoważy i powróci do normalnego stanu.

– Opierając się na konsultacjach, jakie ostatnio odbyłem, jestem prawie przekonany co do tego, że porozumienie naftowe zostanie przedłużone o kolejne pół roku, a być może i dłuższy okres. Jesteśmy zdeterminowani, aby zrobić wszystko, by poziom zapasów powrócił do średniego poziomu z ostatnich pięciu lat – powiedział Al-Falih.

Na determinację Rijadu wskazują dane opublikowane przez ClipperData, z których wynika, że w kwietniu Arabia Saudyjska oprócz cięć w wydobyciu dokonała również redukcji wolumenu eksportowanej ropy. W ubiegłym miesiącu zmniejszyła go o 670 tys. baryłek dziennie, osiągając pod tym względem wskaźnik największy w 2017 roku.

Rosja chce przedłużyć układ

Według Financial Times wydaje się, że Rosja, która stoi na czele państw-stron porozumienia naftowego spoza OPEC, również skłania się ku jego przedłużeniu. 8 maja rosyjski minister energetyki Aleksander Nowa stwierdził, że popiera takie rozwiązanie. Zdaniem Moskwy inicjatywa kartelu jest efektywna, a państwa spoza OPEC popierają jej przedłużenie po 2017 roku.

– Rosja jest solidarna w wysiłkach partnerów na rzecz zrównoważenia rynku i uważa, że obecnie ta wspólna inicjatywa jest efektywna. Omawiamy różne warianty i uważamy, że jej przedłużenie przyczyni się do szybszego przywrócenia normalnej sytuacji na rynku – powiedział Nowak.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że uczestnicy porozumienia osiągnęli wymagany poziom redukcji i wspólnie, dobrowolnie zmniejszyli dzienne wydobycie o 1,8 mln baryłek. Według ministra już teraz w krajach OECD widoczny jest spadek rezerw ropy oraz produktów naftowych, a w ciągu najbliższych miesięcy stuprocentowe wypełnienie zobowiązań w ramach porozumienia oraz rosnące zapotrzebowanie na surowiec powinny poprawić i tak już bardzo dobry efekt, jaki przyniosła wspomniana inicjatywa.

Zdaniem Nowaka zmniejszenie poziomu zapasów, obserwowane od marca, będzie nabierało na sile z powodu redukcji rezerw zgromadzonych w tankowcach. Od początku roku spadły one o blisko jedną trzecią.

Iran wysadzi porozumienie naftowe?

Iran zamierza zwiększyć możliwości wydobywcze do poziomu 3 mln baryłek dziennie – poinformował przedstawiciel NIOC Reza Manouchehri. Nie określił jednak do jakiego wolumenu Teheran docelowo planuje zwiększyć wydobycie. Niemniej jednak stwierdził, że tak istotne zwiększenie wydobycia przyczyni się do rozwoju oraz stabilizacji pozycji kraju w OPEC i na rynkach międzynarodowych.

W ciągu najbliższych dwóch lat NIOC może podpisać z irańskimi oraz zagranicznymi kontrahentami umowy warte 80 mld dolarów. Irańska spółka już podpisała 24 memoranda z podmiotami, które chcą dołączyć do realizowanych w tym kraju projektów w sektorze ropy i gazu.

Pod koniec kwietnia minister ropy Iranu Bijan Zanganeh powiedział, że Teheran jest gotów poprzeć przedłużenie porozumienia naftowego, jeżeli taką decyzję wesprze większość państw członkowskich kartelu. Poinformował również, że poziom wydobycia ropy w Iranie wynosił kiedyś blisko 3,8 mln baryłek dziennie, podkreślając jednocześnie, że jego kraj wypełnia podjęte przez siebie zobowiązania.

Zakłamywanie rzeczywistości działa

– Udziałowcy porozumienia naftowego zakłamują rzeczywistość – przekonuje Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. – Rosja nadal nie wywiązała się w pełni z zadeklarowanych cięć. Od 11 tygodni rośnie poziom zapasów ropy w USA dzięki odrodzeniu wydobycia ropy łupkowej. Tymczasem cena baryłki spada na łeb, na szyję i wzrosła dopiero po doniesieniach o woli przedłużenia układu o ograniczeniu wydobycia. Ten sam emocjonalny efekt na giełdzie obserwowano w przeszłości.

Oilprice.com/Bloomberg/Financial Times/RIA Novosti/TASS/Piotr Stępiński

Jakóbik: Kończy się zmowa milczenia wokół porozumienia naftowego

pl.investing.com