Korekta porozumienia naftowego OPEC+

3 grudnia 2020, 18:15 Alert

Porozumienie nie zostanie zamrożone, ale wydobycie ropy będzie mogło wzrosnąć o połowę mniej od planu ustalonego pierwotnie. Kraje OPEC+ zgodziły się zwiększać stopniowo wydobycie o 0,5 mln baryłek dziennie w pierwszym kwartale 2021 roku.

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Kraje OPEC+ porozumiały się o rewizji porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy po to, aby zmniejszyć wzrost wydobycia planowany w układzie. Jego cięcia miały spaść z 7,7 do 5,7 mln baryłek dziennie, ale zostaną obniżone o 0,5 zamiast 2 mln. Państwa OPEC+ będą stopniowo zwiększać wydobycie od stycznia do marca 2021 roku.

Następne spotkanie ministrów OPEC+ odbędzie się w lutym 2021 roku. Mają oni co miesiąc rewidować poziom wydobycia w krajach układu i każdorazowo decydować o tym, o ile dokładnie zwiększać go w nadchodzących trzydziestu dniach z możliwością każdorazowego podwyższenia wydobycia o 0,5 mln baryłek dziennie w zależności od sytuacji rynkowej.

Kraje, które nadal nie wywiązały się w pełni z cięć układu, mają zostać zobowiązane do dalszej korekty, ale nadal bez sankcji za brak działania. Zwiększenie podaży ropy z OPEC+ wywoła presję na spadek cen, ale prawdopodobnie będzie ona mniejsza od tej, którą zapewniłaby redukcja cięć zgodnie z planem pierwotnym układu.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Trzecia fala koronawirusa może być tylko wstępem do nowego kryzysu cen ropy (ANALIZA)