TASS: Porozumienie naftowe będzie przedłużone bez większych cięć

27 listopada 2019, 07:15 Alert
OPEC
Siedziba OPEC. Fot. Patrycja Rapacka/BiznesAlert.pl

Źródła TASS przekonują, że kraje kartelu naftowego OPEC i grupa producentów współpracująca z nimi w ramach porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia w celu podniesienia ceny ropy zamierzają przedłużyć układ bez zwiększenia ambicji.

Źródło TASS przekonuje, że układ zakładający redukcję wydobycia o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie zostanie przedłużony po marcu 2020 roku, kiedy kończy się termin jego obowiązywania. Przedłużenie może wynieść 3-6 miesięcy. Inne źródło przekonuje, że w tej sprawie jest zgoda całego OPEC+, czyli producentów kartelu i ich współpracowników, jak Rosja. Natomiast inne źródło podkreśla, że nie ma konsensusu odnośnie do pomysłu zwiększenia cięć.

OPEC+ to 24 kraje wydobywające ropę naftową, które razem koordynują poziom wydobycia ropy naftowej od 2017 roku. Po kryzysie cen ropy z przełomu lat 2014/2015 producenci postanowili wpływać ręcznie na cenę surowca, by utrzymać jej wyższy poziom. Brak nowych cięć może spowodować spadek wartości baryłki.

Baryłka ropy Brent kosztowała o 7.00 czasu polskiego 64,22 dolarów. Ta sama ilość mieszanki WTI kosztowała 58,31 dolarów. Obie notowały spadki wartości.

TASS/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Luzowanie porozumienia naftowego. Powrót wojny cenowej?