Port Roenne A/S na Bornholmie został wybrany jako port instalacyjny dla niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Centralne położenie Portu na Morzu Bałtyckim zdecydowało o pozyskaniu kolejnego kontraktu z dużymi niemieckimi firmami wyspecjalizowanymi w morskiej energetyce wiatrowej.
Niemieckie firmy Iberdrola i Vestas podpisały umowę na dostawę 50 morskich turbin wiatrowych dla projektu Baltic Eagle położonego na wodach niemieckich Morza Bałtyckiego, około 30 km od wyspy Rugia i 40 km na zachód od Bornholmu. Wszystkie 50 turbin zostanie w 2024 roku wstępnie zmontowanych w porcie instalacyjnym Roenne A/S na Bornholmie.
Tych 50 turbin będzie zainstalowanych na obszarze liczącym 40 km kw. Z mocą 476,25 megawatów Baltic Eagle będzie drugą dużą niemiecką inwestycją w energetykę morską firmy Iberdrola po udanym zakończeniu w 2017 roku budowy morskiej farmy wiatrowej Vikinger o mocy 350 megawatów.
Baltic Eagle połączy się z podstacją Lubmin dwoma nowo utworzonymi podmorskimi kablami wysokiego napięcia. Morska farma wiatrowa Vikinger i Baltic Eagle będą razem największym kompleksem wiatrowym na Morzu Bałtyckim, o łącznej mocy zainstalowanej ponad 826 MW i łącznej wartości inwestycji około 2,5 mld euro.
Kompleks będzie wytwarzał energię wystarczającą do zaspokojenia 45 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. Jednocześnie przyczyni się w dużym stopniu do realizacji redukcji emisji w Niemczech. Po uruchomieniu obu morskich farm wiatrowych emisja CO2 w Niemczech spadnie prawie o 1,65 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Sama farma Baltic Eagle zapobiegnie uwolnieniu około miliona ton CO2.
Dyrektor generalny Portu Roenne, Thomas Bendtsen, jest zadowolony z kontraktu. W rozmowie z mediami podkreślił, że umowa podnosi konkurencyjność Portu Roenne jako atrakcyjnego portu instalacyjnego dla budowanych i planowanych morskich farm wiatrowych. Świadczy o wysokim poziomie usług oferowanych i świadczonych klientom.
Port Roenne jest jedynym portem handlowym na Bornholmie, z połączeniami promowymi do Szwecji, Danii i Niemiec. W latach 2020-21 w Roenne zbudowano port instalacyjny dla obsługi budowy największej duńskiej morskiej farmy wiatrowej Kriegers Flak. W przyszłym roku port będzie służył realizacji niemieckiego projektu Arcadis Ost. W następnej kolejności jest niemiecki projekt Baltic Eagle.
Duńczycy oczekują, że port instalacyjny w Roenne na Bornholmie odegra kluczową rolę w realizacji przyszłej wyspy energetycznej łączącej sieć morskiej energetyki wiatrowej Danii, Polski, Niemiec i Szwecji.
Bloomberg/Handelsblatt/Teresa Wójcik
Gra USA i Chin o Gdynię trwa, a przez nią czeka port offshore w Gdańsku